درج اطلاعات هویتی و راستی آزمایی قیمت خودرودر پلتفرم ها الزامی شد

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، محمدصاق مفتح در نشست رونمایی از راه اندازی سامانه احراز هویت آگهی دهندگان فروش خودرو در پلتفرم های موبایلی با بیان اینکه توسعه سایبری امکان تغییر روابط تجاری سنتی را ایجاد نموده، گفت: تقویت این ابزارها و ایجاد امکاناتی برای استفاده از فضای سایبری در جهت ارائه خدمات بیشتر به مشتریان، یک ضرورت است.

درج اطلاعات هویتی و راستی آزمایی قیمت خودرودر پلتفرم ها الزامی شد

وی با تأکید بر اهمیت احراز هویت و سلامت آگهی ها در پلتفرم های موبایلی جهت جلوگیری از کلاهبرداری ها اضافه کرد: بعضی کالاها مانند روغن، برنج، دستمال کاغذی و … کالاهای استانداردی هستند که قیمت آنها مشخص است اما کالاهایی مانند مسکن و خودرو خصوصاً خودروهای دست دوم پیچیدگی های زیادی در مشخص قیمت دارند که اگر امکان حضوری در محل قرارداد برداشته گردد، احتمال کلاهبرداری افزایش می یابد بنابراین با همکاری پلتفرم ها و با استفاده از احراز هویت و صلاحیت ادعای فروشنده خودرو، از کلاهبرداری در خرید و فروش خودروهای دست دوم جلوگیری می گردد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی، رونمایی از امکانات نو پلتفرم های موبایلی در مورد خودرو را اولین نمونه از همکاری این پلتفرم ها با مرکز تجارت الکترونیک وزارت صمت عنوان و اظهار کرد: با استفاده از این امکانات، علاوه بر احراز هویت فروشنده، قطعی بودن وجود کالا و حتی امکان استعلام سوابق بیمه خودرو فراهم شده است.

مفتح در پاسخ به پرسش وبلاگ دیدنی ها مبنی بر احتمال ارائه چنین وب سرویسی از سوی پلتفرم ها در جهت فروش املاک اظهار کرد: دنبال آن هستیم تا در پلتفرم های موبایلی احراز هویت فروشنده و صحت ادعای وی در مورد ملک را اضافه کنیم. اگر اطمینان فروشنده حاصل گردد، دیگر شاهد ورود دستگاه قضائی جهت مسدود کردن آگهی های املاک در پلتفرم ها نخواهیم بود.

در ادامه این جلسه علی رهبری رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت با بیان اینکه تا پیش از اجرای ابزار نو در پلتفرم ها، آگهی های بدون هویت فروش خودرو از عوامل افزایش قیمت بودند، گفت: با ابزار نو به مصرف کننده اطمینان از صحت ادعای سفارش دهنده آگهی فروش خودرو منتقل می گردد.

وی درباره اضافه شدن امکان استعلام سوابق بیمه ای خودرو گفت: با همکاری بیمه مرکزی، سوابق خسارت خودروهای تصادفی به پلتفرم ها اضافه شده به این صورت که ادعای خودرو مبنی بر صفر یا بدون تصادف بودن خودرو را برای مشتری راستی آزمایی می نماید.

رهبری با بیان اینکه در سال 98 یک نفر آگهی دهنده می توانست در پلتفرم ها 80 تا 100 اکانت نو ایجاد کند، گفت: این فرد در طول یک یا دو هفته به تدریج تعداد زیادی آگهی های فروش خودرو بدون آنکه خودرویی واقعاً وجود خارجی داشته باشد، درج می کرد و نهایتاً در عرض چند روز تا چند درصد قیمت خودرو را افزایش می داد.

وی یادآور شد: این گونه افراد یا شماره موبایل فرد دیگری را می دهند یا اینکه خودرو اصلاً وجود خارجی نداشت اما الان با امکان احراز هویت سفارش دهنده آگهی، این شرایط تا حدود زیادی از بین رفته است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت اعلام نمود: جلساتی با پلتفرم های بخش املاک برگزار نموده ایم که با استفاده از اطلاعات سامانه املاک و مستغلات و بعلاوه سامانه سازمان ثبت اسناد اقدام به مشخص قیمت ملک جهت جلوگیری از فروش گران املاک گردد.

رهبری گفت: یکی از پلتفرم ها از هشتم دی ماه امکان استعلام و احراز هویت آگهی دهنده را بارگذاری نموده که تا به امروز 12 هزار خریدار خودرو استعلام بیمه را درخواست داده اند. یکی دیگر از پلتفرم های موبایلی از سوم بهمن و مشهورترین پلتفرم خرید و فروش خودرو از 27 دی ماه این امکان را فراهم نموده است.

به گفته این مقام مسئول در وزارت صمت، ثبت هویت آگهی دهنده فروش خودرو و بعلاوه درج قیمت خودرو با استفاده از اطلاعاتی که شبکه های اجتماعی موبایلی در پلتفرم های خود قرار می دهند، از افزایش قیمت خودرو جلوگیری می نماید.

وی منابع دستیابی به قیمت ها را از سوی پلتفرم های موبایلی شامل قیمت خودروی صفر درب کارخانه، اخذ قیمت ها از مراکز تعویض پلاک، اخذ قیمت ها از نمایشگاهداران خودرو، همکاری کارشناسان دادگستری با پلتفرم ها و نهایتاً قیمت های عُرف بازار برای خودروهای دست دوم مطرح نمود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "درج اطلاعات هویتی و راستی آزمایی قیمت خودرودر پلتفرم ها الزامی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درج اطلاعات هویتی و راستی آزمایی قیمت خودرودر پلتفرم ها الزامی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید