8 فعالیت هنری که اثر آن ها در کاهش استرس ثابت شده است

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، بسیاری از افرادی که به یک فعالیت هنری اشتغال دارند، اذعان می نمایند که انجام کارهای هنری و خلق یک اثر هنری، استرس و نگرانی های آن ها را کاهش می دهد. جالب است بدانید که تأثیر کارهای هنری در کاهش استرس، ثابت شده است و این روزها از هنردرمانی برای حل بسیاری از مسائل روانی استفاده می گردد. برای اینکه از مزیت هنر در کاهش استرس بهره مند شوید، در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید و این چند فعالیت هنری مجذوب کننده را امتحان کنید.

8 فعالیت هنری که اثر آن ها در کاهش استرس ثابت شده است

هنردرمانی و کاهش استرس

فعالیت هنری می تواند برای بیان احساسات سخت، حواس پرتی از افکار و تجربیات استرس زا مفید باشد. به علاوه، با انجام این فعالیت ها در نهایت یک اثر هنری زیبا فراوری می کنید که هم می تواند هدیه ای عالی برای عزیزان شما باشد و هم از آن به عنوان منبع عایدی بهره ببرید.

حتی کسانی که هنرمند حرفه ای نیستند می توانند از انجام کارهای هنری بهره مند شوند. برای بهره بردن از فواید هنر، لازم نیست متخصص یک رشته هنری خاص باشید یا آثار هنری بی نقص خلق کنید.

مطالعات و تحقیقاتی که تأثیر هنر بر کاهش استرس و بهبود خلق وخو را آنالیز نموده اند، اندازه استعداد و توانایی هنرمندان مشارکت نماینده را آنالیز ننموده اند. حتی کیفیت آثار هنری خلق شده هم آنالیز نشده است. فقط تأثیر هنر و احساسی که بعد از خلق اثر هنری در فرد ایجاد می گردد، در تحقیق های اجرا شده، آنالیز شده است. این تأثیرات، بسیار مثبت و امیدبخش بوده اند.

آیا نتیجه کار مهم است؟

افرادی که هیچ استعداد و مهارتی در هنر ندارند می توانند از مزایای هنردرمانی بهره مند شوند ولی افرادی که استعداد دارند، در نهایت از خلق اثری زیبا و بی نقص لذت می برند و حتی می توانند از این اثر به شیوه های مختلف استفاده نمایند. در نهایت، اثری که خلق می کنید و نتیجه نهایی کار هنری، تأثیری در مدیریت استرس ندارد.

در یک تحقیق، افراد با استرس میانه، به دو گروه تقسیم شدند. یک دسته مهارت های خاص هنری داشتند و دسته دیگر هیچ مهارتی نداشتند. از هر دو گروه خواسته شد تا به خلق یک اثر هنری بپردازند. نتیجه تحقیق نشان داد که این فعالیت های هنری در هر دو گروه تأثیر مشابهی داشته است و گروهی که مهارت داشتند، بهره بیشتری از نتیجه هنردرمانی نبردند.

بنابراین اگر فردی هستید که از خلق هنر لذت می برید اما برای آن وقت نمی گذارید، یا فردی هستید که در توانایی هنری خود شک دارید، فکر کردن به نتیجه را کنار بگذارید. فقط چیزی خلق کنید. این اثر برای خود شما است و قرار نیست در ژورنالی چاپ گردد. یک بوم یا برگه یا هر چیزی که در دست دارید بردارید و مشغول شوید.

8 فعالیت هنری برای کاهش استرس

تحقیقات نشان داده است که هنردرمانی، رنگ آمیزی ماندالا و به طور کلی طراحی و نقاشی، می تواند اضطراب را به حداقل برساند و با خلق و خوی منفی مبارزه کند. در بسیاری از مطالعات، افراد فقط 20 دقیقه نقاشی یا رنگ آمیزی می نمایند؛ بنابراین واقعا لازم نیست که یک هنرمند بااستعداد یا حرفه ای باشید.

یکی از دلایلی که نقاشی و رنگ آمیزی می تواند برای استرس مفید باشد این است که ما را در زمان حال نگه می دارد و مانع از پرت شدن حواس ما و فکر کردن به گذشته و آینده می گردد. در واقع کار هنری نوعی تمرین فکر آگاهی است. فکر شما در لحظه و روی کاری که انجام می دهید متمرکز می گردد.

علاوه بر این، ساخت یک اثر هنری زیبا می تواند مجذوب کننده و انرژی بخش باشد.

راه های زیادی وجود دارد که با یاری آن ها می توانید برای تسکین اعصاب آشفته خود یا برای عمق بخشیدن به آرامش درونی و ابراز وجود، به فعالیت هنری بپردازید و هر کدام از این روش ها بر اساس شخصیت و احتیاجهای شما مجذوب کنندهیت خاص خود را دارند.

اگر دنبال یک روش عالی و مجذوب کننده برای کاهش استرس هستید، بدون اینکه استعداد و مهارت شما در آن نقشی داشته باشد، می توانید تعدادی از فعالیت های هنری را که در ادامه معرفی می کنیم، امتحان کنید.

1. طراحی ماندالا

کارل یونگ یکی از حامیان اصلی ایده خلق ماندالا به عنوان یک ابزار درمانی بود و گروهی از درمانگران و علاقمندان به هنر، پس از آن به توصیه این روش درمانی پیوستند. ماندالا طرح های دایره ای هستند که اغلب الگوها و نمادهای پیچیده ای داخل آن ها رسم می گردد.

یک تحقیق نشان داده است که خلق و رسم ماندالا می تواند علائم تروما را در افراد مبتلا به اختلال اضطراب پس از سانحه ظرف یک ماه و فقط با سه بار انجام آن، کاهش دهد. طراحی ماندالا به شما فرصتی می دهد تا آنچه را احساس می کنید، در غالب شکل های متقارن روی کاغذ بکشید. هر کدام از این نشانه ها و سمبل ها می تواند نشانه ای از یکی از وقایع زندگی شما باشد. می توانید با طراحی ماندالا چالش هایی را که در زندگی پشت سر گذاشته اید، روی کاغذ بیاورید.

به علاوه، این فعالیت هنری، شما را در لحظه نگه می دارد و از فکر کردن به گذشته و آینده دور می نماید. حتی از فکر کردن به اینکه اثر هنری شما آیا خوب و واقعی شده یا نه، دور می نماید. چون ماندالا یک طرح انتزاعی است و اثر شما لازم نیست شبیه هیچ اثر دیگری باشد.

ماندالایی که می کشید می تواند هر شکلی باشد. می تواند شلوغ و پر از طرح های متنوع یا خلوت و ساده باشد. انتخاب طرح ها به خود شما بستگی دارد. لازم نیست اصلا به نتیجه کار فکر کنید، فقط کافی است مداد بردارید و از فرایند طراحی ماندالا لذت ببرید.

2. رنگ آمیزی ماندالا

اگر طراحی ماندالا کار سختی به نظر می رسد، روش راحت تری برای لذت بردن از خلق آن وجود دارد. این روزها کتاب های زیادی برای رنگ آمیزی ماندالا در بازار عرضه شده است. شاید یکی دو تا از این کتاب ها را ورق زده باشید. این کتاب ها شامل چندین طرح ماندالای رنگ نشده است. کافی است یکی از همین کتاب ها خریداری کنید و آغاز به رنگ آمیزی کنید؛ درست مثل کتاب های رنگ آمیزی دوران کودکی. تنها تفاوتی که این کتاب ها با کتاب های زمان کودکی دارد، این است که راهنمای رنگ آمیزی ندارد. یعنی شما باید با خلاقیت خودتان، رنگ ها را انتخاب کنید و ماندالا را تکمیل کنید.

به خاطر همین امکان انتخاب رنگ، رنگ آمیزی ماندالا علاوه بر کاهش استرس، نوعی تمرین خلاقیت است. شاید فکر کنید اگر از طرح های ساده آغاز کنید بهتر باشد ولی تحیقیقی که روی 50 دانشجوی کالج انجام شد نشان داده است که رنگ آمیز ماندالا نسبت به رنگ آمیزی طرح های ساده یا نقاشی های معمولی، تأثیر بیشتری در کاهش استرس دارد.

3. شرکت در کلاس های هنری

اگر وقت کافی برای شرکت کردن در یک کلاس دارید، این گزینه هم انتخاب خوبی برای کاهش استرس است. فرقی نمی نماید که چه هنری را انتخاب کنید. در این کلاس های هنری مخصوص که بیشتر آن ها کلاس های تخصصی نیستند فقط گروهی از افراد در کنار هم تکنیک های ساده هنری را یاد می گیرند، می توانید با افرادی که مثل شما دچار استرس هستند، تعامل داشته باشید و حتی کارهای هنری را به صورت گروهی انجام دهید.

یکی دیگر از مزایای این کلاس ها این است که یک برنامه ریزی تعیین دارد و شما را وادار به انجام بعضی کارها می نماید. همین برنامه ریزی دقیق باعث می گردد که تمرکز بیشتری روی برنامه روزانه خود داشته باشید.

مزیت دیگر کلاس های هنری این است که علاوه بر داشتن یک گروه حمایتی، می توانید از وقتی که می گذارید، نتیجه خوبی بگیرید. یعنی بعد از تمام شدن کلاس ها، چند تکنیک هنری را یاد می گیرید و توانایی شما در خلق آثار هنری دلخواه اتان، بیشتر می گردد. هر چقدر آثار شما حرفه ای تر و زیباتر شوند، از انجام این کار بیشتر لذت می برید.

شاید همین کلاس های هنری دریچه ای برای پیدا کردن استعدادهای نهفته شما باشد.

4. هنر دودلینگ

دودلینگ یا Doodle Art هنر نوی است که در آن هنرمندان با طرح های نسبتا ساده سعی می نمایند افکار و ایده های خود را در مجموعه ای شلوغ و درهم وبرهم از نقاشی ها، به تصویر بکشند. اگر وقت کافی برای شرکت در کلاس های هنری ندارید، شاید جلسات کوتاه 20 دقیقه ای از هنر دودلینگ بتواند جایگزین مناسبی باشد. هر زمان که وقت خالی دارید حتی ده دقیقه، می توانید با یک دفترچه یادداشت و یک ماژیک یا اتوماتیک، هنر دودلینگ را تجربه کنید. این وسایل را همواره همراه داشته باشید تا هر زمان که وقت داشتید، آن را امتحان کنید.

البته تحقیقات ویژه ای روی تأثیر دودلینگ در کاهش استرس انجام نشده است ولی تحقیقات اجرا شده درباره هنر نشان می دهد که نقاشی کردن و طراحی می توانند نقش مهمی در کاهش استرس داشته باشند. دودلینگ هم زیرمجموعه و نوعی از نقاشی است.

برای اینکه نقاشی های شما جهت بگیرند و برای انجام آن انگیزه داشته باشید، می توانید یک ژورنال برای خودتان طراحی کنید و کارهای روزمره و تجربیات هر روز خود را به شکل دودل، روی کاغذ بیاورید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای آن وقت بگذارید و اجازه دهید فکر شما با آزادی کامل، هر آنچه دوست دارد به وسیله دست های شما به تصویر بکشد.

5. بافتنی و قلاب بافی و بافت فرش

این کارهای هنری که با نخ و رنگ سر و کار دارند، حسابی شما را مشغول می نمایند. در دنیای رنگارنگ نخ ها غرق می شوید و با هر گره ای که می زنید، یک قدم از افکار منفی فاصله می گیرید. علاوه بر این، انجام این کارهای هنری به تمرکز احتیاج دارد. گاهی مجبورید تعداد دانه ها و گره ها را بشمارید و همین باعث می گردد تا حواستان از افکار منفی پرت گردد.

رنگ های متنوع و سر و کار داشتن با آن ها هم باعث افزایش خلاقیت و بهبود روحیه می گردد. در نهایت، اثری که خلق می کنید بسیار کاربردی است و می توانید در زندگی روزمره از آن بهره ببرید یا به عزیزان خود هدیه بدهید.

6. نقاشی روی سنگ

یکی دیگر از فعالیت های هنری مجذوب کننده، نقاشی روی سنگ است. این فعالیت هنری، چندین مزیت دارد. یکی اینکه برای پیدا کردن سنگ های مناسب نقاشی باید از خانه بیرون بزنید، در طبیعت قدم بزنید و سنگ های مناسب را پیدا کنید. در طبیعت هم باید سنگ ها و محیط اطراف را به دقت زیر نظر بگیرید تا برترین سنگ ها را برای این کار انتخاب کنید.

در مرحله بعد انتخاب طرح و رنگ برای نقاشی است. در این مرحله هم با رنگ های متنوع و طرح های مجذوب کنندهی سر و کار خواهید داشت که باعث می شوند تمرکز شما روی این کار بیشتر گردد و کمتر به افکار منفی توجه کنید. موقع انجام این کار هم، چون تجربه ای نو و فرق دارد، لذت خواهید برد. لمس کردن بافت سنگ احساس خوبی به شما می دهد و وقتی با دست های خود کاری انجام می دهید، اضطراب کم کم از شما دور می گردد.

7. تغییر لباس های قدیمی

تفریح دیگری که افکار منفی را از شما دور می نماید و استرس را کاهش می دهد، تغییر دادن لباس ها و وسایل قدیمی با اضافه کردن تزیینات نو است. مثلا می توانید روی لباس های جین قدیمی، گل های زیبایی ار گلدوزی کنید. برای آغاز گلدوزی، احتیاج به وسایل خاصی ندارید. نخ های مخصوص گلدوزی در همه خرازی ها و در وبلاگ دیدنی ها پیدا می گردد. سوزن که در همه خانه ها وجود دارد. به یک کارگاه گلدوزی هم احتیاج دارید تا دقت کار، بیشتر گردد.

کافی است با یکی دو ویدیوی آموزشی ساده که در اینترنت به وفور پیدا می گردد، وارد دنیای رنگارنگ گلدوزی شوید و به مرور متوجه می شوید که کار کردن با نخ های رنگی و تبدیل آن ها به طرح های زیبا، چقدر فعالیت آرامش بخش و مجذوب کنندهی است.

8. طراحی و ساخت کارت پستال

کارت پستال های دست ساز برترین روش برای تشکر و قدردانی یا تبریک گفتن به دوستان و عزیزان است. کارت پستال های دست ساز چون هیچ مثل و مانندی ندارند، هدیه هایی خاص هستند که هر کسی از هدیه گرفتن آن ها لذت می برد. یکی از مهم ترین مزیت های ساخت کارت پستال دست ساز این است که هیچ محدودیتی ندارد. با هر وسیله ای که در خانه دارید با هر تکنیک هنری که با آن آشنایی دارید، می توانید کارت پستال طراحی کنید.

از نقاشی و خطاطی گرفته تا کلاژ و گلدوزی، هیچ محدودیتی در خلق کرات پستال وجود ندارد. از تمام این هنرها می توانید برای ساخت کارت هایی زیبا بهره ببرید؛ یک اثر هنری که هم استرس را از شما دور می نماید، هم هدیه ای ارزشمند برای عزیزان تان است.

جمع بندی

هنر در مجموع یکی از برترین ابزارها برای جنگ با استرس و اضطراب است. بعضی فعالیت های هنری، برای کاهش استرس تأثیرگذاری بیشتری دارند. مثلا کلاس های گروهی هنری می توانند علاوه بر آموزش یک هنر نو، نوعی گروه حمایتی باشند. از جمله فعالیت های هنری که باعث کاهش استرس می شوند می توان به طراحی ماندالا، رنگ آمیزی ماندالا و کشیدن نقاشی های ساده اشاره نمود. البته هر فعالیت هنری می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. اگر اهل هنرهای سنتی هستید، می توانید از این فرصت به برترین شکل بهره ببرید و با وقت گذاشتن وی هنر دلخواه خود، استرس ها و نگرانی ها را از خود دور کنید و زندگی شاد تر و آرام تری را تجربه کنید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ دیدنی ها مگ را بخوانید.

منبع: Verywellmind

منبع: دیجیکالا مگ

به "8 فعالیت هنری که اثر آن ها در کاهش استرس ثابت شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 فعالیت هنری که اثر آن ها در کاهش استرس ثابت شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید