وام 70 میلیون تومانی اجاره مسکن، کدام بانک ها وام ودیعه می دهند؟

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، روز گذشته، در ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیماتی درباره اجاره نشین ها گرفته شد و محمد اسلامی، وزیر راه شهرسازی هم از افزایش مبلغ وام ودیعه مسکن اطلاع داد و تاکید نمود: مستأجرانی که نتوانستند وام ودیعه مسکن دریافت نمایند، تا سرانجام شهریور فرصت دارند در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام نمایند.

وام 70 میلیون تومانی اجاره مسکن، کدام بانک ها وام ودیعه می دهند؟

او گفت: تسهیلات ودیعه مسکن نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به رقم 70 میلیون تومان برای تهران، 40 میلیون تومان برای سایر کلان شهرها و 25 میلیون تومان برای شهرهای کوچکتر رسیده است و افراد می توانند به وسیله ثبت نام این وام را دریافت نمایند.

تا پیش از این مبلغ وام ودیعه در پایتخت 50 میلیون تومان، در سایر کلان شهرها 30 میلیون تومان و درشهرستان ها 15 میلیون تومان بود که 15 بانک، مسئول پرداخت آن بودند.

با این حساب مبلغ وام ودیعه هم مثل وام ازدواج سال جاری افزایش یافته است. آن هم در حالی که پیش از این بانک ها درباره افزایش مبلغ وام ازدواج ابراز نگرانی نموده بودند و بعضا صراحتا اعلام کردند که به رغم افزایش مبلغ وام ازدواج، توان بانک ها در وام دهی تغییری ننموده و افزایش مبلغ تسهیلات ازدواج، فقط صف دریافت را طولانی تر و مردم را گرفتار می نماید.

اما آیا حالا درباره وام ودیعه هم قرار است این ماجرا تکرار گردد؟

چیزی ابلاغ نشده

علیرضا قیطاسی، دبیرشورای بانک های دولتی و نیمه دولتی، در پاسخ به این سوال که درباره افزایش مبلغ وام ودیعه، تا امروز چیزی به شبکه بانکی ابلاغ شده یا نه؟ می گوید: این مصوبه ابتدا باید به بانک مرکزی ابلاغ گردد و سپس بانک مرکزی آن را به شبکه بانکی ابلاغ کند که هنوز این اتفاقات نیفتاده است.

او همچنین در واکنش به میزان آمادگی بانک ها برای افزایش وام ودیعه می گوید: وقتی تصمیمی برای افزایش نرخ تسهیلات ودیعه مسکن گرفته می گردد حتما منابع آن هم در نظر گرفته شده و البته سهمیه بانک های مختلف هم با هم متفاوت است.

قیطاسی ادامه می دهد: تا پیش از این دو بانک دولتی، سه بانک نیمه دولتی و 10 بانک خصوصی بانک عامل برای پرداخت این وام بودند و حالا ممکن است شرایط تغییر نموده باشد.

دبیرشورای بانک های دولتی و نیمه دولتی همچنین شرح می دهد: مصوبه هنوز ابلاغ نشده و جزئیاتی از دستورالعمل این تصمیم در دست نداریم؛ ممکن است شرایط وام از جمله زمان بازپرداخت، نرخ و… تغییر نموده باشد، شاید هم وام با همان شرایط قبلی پرداخت گردد. فعلا باید منتظر ماند تا دستورالعمل ابلاغ گردد.

اغلب بانک ها توان پرداخت ندارند

محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک های خصوصی، اما در پاسخ به این سوال که بانک ها توان پرداخت وام ودیعه با مبلغ بیشتر را دارند یا خیر؟ صراحتا می گوید: اغلب بانک ها توان پرداخت وام با این مبلغ را ندارند. در ضمنً از طرفی ابلاغیه های مختلفی برای وام های مختلف از قرض الحسنه گرفته تا سایر انواع برای پرداخت به شبکه بانکی رسیده و از طرف دیگر بانک مرکزی بخشنامه داده که بانک ها نمی توانند مانده تسهیلاتشان را نسبت به سال گذشته بیش از دو درصد افزایش دهند.

او می افزاید: چطور ما باید بتوانیم بخشنامه بانک مرکزی را اجرا کنیم وقتی همین الان چندین میلیون تومان وام مسکن ملی باید بدهیم؟ دائما به ما دستور پرداخت وام ابلاغ می گردد ولی بانک مرکزی ما را محدود به درصد افزایش مانده تسهیلات نموده است. بنابراین از توان بانک ها خارج است که از بخشنامه بانک مرکزی عدول نمایند.

جمشیدی با تایید گفته قیطاسی مبنی بر این که هیچ مصوبه یا دستورالعمل رسمی هنوز در اختیار شبکه بانکی قرار نگرفته، تاکید می نماید که بانک ها تنها در شرایطی می توانند توان پرداخت پیدا نمایند که مطالبات معوقشان را وصول نمایند تا از محل وصولی ها وام دهند اما این کار هم سخت است و در نهایت رقم قابل توجهی برای بانک ها نخواهد بود.

مطالعه گزارش وام ازدواج کم آمد پیشنهاد می گردد.

منبع: تجارت نیوز

به "وام 70 میلیون تومانی اجاره مسکن، کدام بانک ها وام ودیعه می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام 70 میلیون تومانی اجاره مسکن، کدام بانک ها وام ودیعه می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید