پر مرگ و میرترین روز کرونایی پایتخت ، سرفه نشانه اصلی کرونا شد

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، خبرنگاران : رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: نیمی از فوتی های دیروز تهران به علت کووید 19 یا مشکوک به این ویروس بوده است.

پر مرگ و میرترین روز کرونایی پایتخت ، سرفه نشانه اصلی کرونا شد

به گزارش وبلاگ دیدنی ها ، رییس شورای شهر تهران می گوید درخواست هایمان به ستاد ملی کرونا نمی رسد ،شهردار تهران در جلسات ستاد شرکت نمی نماید و به پیشنهادات شورا توجهی نمی گردد و ما به وسیله مطبوعات به ستاد کرونا اعلام می کنیم که شهر تهران باید دو هفته تعطیل گردد .

محسن هاشمی پیش از شروع جلسه شورای شهر تهران هشدار داد اگر تهران دو هفته تعطیل نگردد از پس موج سوم کرونا بر نمی آییم .

به گفته او ما برای آلودگی هوا زمانی تهران را یکی دو روز تعطیل می کردیم. اکنون هم آلودگی هوا و هم ترافیک را داریم و هم مسائل معیشتی مردم را داریم و نمی توانند آنطور که ضروری است تغذیه مناسب داشته باشند و این باعث می گردد اثر کرونا بر روی آنها بیشتر گردد لذا باید ستاد ملی کرونا بیشتر از این هشدارهایی که می دهد و تعطیلی مراکزی را اعلام می نماید که تعطیل هم هستند، باید اقدام ویژه تری کند. مساله تعطیلی دو هفته ای نظر شورا بود، اما به این دلیل که به ستاد دسترسی نداریم و آقای حناچی هم تشریف نمی برند، گفتیم به مطبوعات اعلام کنیم.

هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهادات شما به ستاد کرونا مورد توجه قرار می گیرد گفت: به نظر من تا به حال که توجه نکردند، یک بار به شوخی گفتم در بهشت زهرا بیشتر به نظرات ما توجه می نمایند.

اما آمارهای نگران نماینده ناهید خداکرمی نشان از شرایط قرمز تهران می داد . به گفته او با توجه به دوره کمان 14 روزه بیماری، محدودیت های یک هفته ای جز مسکنی کوتاه، اثر هزینه ای و اثر بخشی دیگری ندارد و می طلبد تا اگر قرار است محدودیتی اعمال گردد طول مدت آن حداقل یکماه باشد.

رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت:علت کوید19 یا مشکوک به آن در بهشت زهرای تهران که وحشتناک ترین آن در روز شنبه 1399/07/12 با مرگ ناشی از 136 نفر و دیروز با 129 نفر نشان می دهد که نزدیک به 50 درصد مرگ ناشی از این اپیدمی کشنده در تهران اتفاق افتاده است.

ناهید خداکرمی، در نطق پیش از دستور خود با اشاره به شرایط کرونا در تهران گفت:ثبت بیش از15000 مرگ به علت کوید19 یا مشکوک به آن در بهشت زهرای تهران که وحشتناک ترین آن در روز شنبه 1399/07/12 با مرگ ناشی از 136 نفر و دیروز با 129 نفر نشان می دهد که نزدیک به 50 درصد مرگ ناشی از این اپیدمی کشنده در تهران اتفاق افتاده است که البته با توجه به پایتخت بودن، جمعیت زیاد و رفت و آمد و ارتباط با همه استان های کشور دور از ذهن نیست. گسترش بیماری به حدی رسیده که ستاد مقابله با کرونا محدودیت های یک هفته ای را در تهران و بعضی از شهرهای کشور اعمال نموده است. گرچه این امر می تواند در قطع زنجیره رو به گسترش بیماری یاری شایانی داشته باشد اما با توجه به دوره کمون 14 روزه بیماری یک هفته جز مسکنی کوتاه اثر هزینه اثر بخشی دیگری ندارد و می طلبد تا اگر قرار است محدودیتی اعمالل گردد طول مدت آن حداقل یکماه باشد. واقعیت اینست که بحران پاندمی ویروس کرونا در حال تغییراتی شگرف و تحول آفرین در جهان است. انسان هایی که وابسته به تعاملات اجتماعی و حضور در مکان های عمومی، رستوران ها، تالار های کنسرت، سینما، تاتر، ورزشگاهها، مهمانی های خانوادگی ومراسم مذهبی دسته جمعی بودند امروز یا محدود شده اند یا بالاجبار خود را محروم نموده اند.

خداکرمی با اشاره به این که تصمیم های مربوط به چگونگی کنترل بیماری نه تنها در ایران بلکه در سایر نقاط جهان وابسته به چگونگی بروز و افول بیماری دارد و در هر مسیری که برای محدود کردن اپیدمی گام بر می دارند منشأ شروع تغییراتی می گردد که پایانش با دگرگونی های دیگری همراه است گفت:تحولی که جهان در این 7 ماه تجربه کرد و آثاری که این ویروس بر شیوه زندگی و بخصوص شرایط مالی و اشتغال خانواده ها و نحوه مدیریت شهر ها داشت از چنان وسعتی برخوردار است که هنوز ابعاد مختلف آن آشکار نشده است. بسیاری از کسب و کار ها نظیر گردشگری و حمل و نقل عمومی که ارتزاق میلیون ها انسان بدان وابسته بود تعطیل یا بسیار کوچک شده است. در کنار ضرر و زیان های کلان مالی و عوارض روحی روانی ناشی از مرگ و میر، بیماری، بیکاری و دلمردگی ناشی از کاهش تعاملات اجتماعی سبب شده است تا نتوان آینده و فردای با کرونا یا بدون کرونا را به درستی بتصویر کشید.

وی اضافه نمود:اگر کرونا بخواهد زمین را ترک نکند و باقی بماند چه باید کرد؟ اگر کرونا بخواهد همراه با تحریم بر گلوی ساختار سیاسی مالی کشور فشار آورد چه باید کرد؟ آیا در این شرایط، تهران می تواند جوابگوی شهفرایندان امروزی و بچه ها فردا باشند؟

پاسخ به این سوآلات آسان نیست زیرا کرونا ویروس یک معضل انتزاعی نیست و پیامد آن همه حوزه های مربوط به زندگی انسان و محیط زیست را تحت تآثیر قرار داده است، بنابراین واژه ها و اصطلاحاتی همانند اپیدمی و اقتصاد، اپیدمی و سیاست، اپیدمی و سلامت، اپیدمی و جامعه و اپیدمی و مدیریت شهری معنی پیدا می نماید.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت:در حوزه مدیریت شهری با موضوع معاونت برنامه ریزی و منابع انسانی، همه حوزه های مدیریت شهری می باید کمیته ای را برای مدیریت در شرایط کرونا تشکیل و علاوه بر چاره اندیشی برای امروز، بفکر اداره شهر و زندگی شهفرایندان در فردای با کرونا باشند. برای مثال معاونت مالی شهرداری علاوه بر جوابگویی به احتیاج های اقتصاد شهرداری همچون تأمین منابع مورد احتیاج حقوق و دستمزد، نگهداشت شهر و اجرای پروژه های شهری، ضروری است تا در زمینه اقتصاد سلامت شهری برای اپیدمی ها نیز برنامه ریزی کند. معاونت معماری و شهرسازی در خصوص نحوه طراحی پروژه های شهری و ساخت و ساز مکان های تجاری و عمومی بخصوص رستوران ها ، سالن های ورزشی ، مراکز تفریحی، فرهنگی و هنری و یا نحوه باز سازی و بازپیرایی و استفاده از آنها را در شرایط اپیدمی برنامه ریزی کند و بهمین ترتیب معاونت فرهنگی اجتماعی وعمرانی نیز نقش خود را برای فردا بازخوانی نمایند.

به گفته خداکرمی نکته مهم این است که بسیاری از این تغییرات ممکن است مدت ها باقی بمانند. حتی در صورت مهار پاندمی ویروس کرونا ، تا زمانی که واکسن در دسترس نباشد ، خطر گسترش موج ابتلا و تجربه پیک های متعددد از این بیماری بشدت مسری وجود دارد که حتی ممکن است بین 9 ماه تا دو سال طول بکشد. بخصوص که دانشمندان عقیده دارند ، علاوه بر آنفلوآنزا و کوید19، بیماری های جدید دیگری امکان بروز دارند که به همان اندازه مخرب بوده و می توانند بشریت را در آینده فلج نمایند ، درست همانطور که ویروس کرونا در سال 2020 انجام داده است.

خداکرمی با بیان این که برای همه کسانی که در حال برنامه ریزی برای شهرهای آینده و فضاهای عمومی ما هستند ، همه گیری تهدیدی ترسناک است که به اقدامات فوری احتیاج دارد گفت: البته فرصتی برای تجدیدنظر در خصوص نحوه زندگی ، حمل و نقل، تجمعات و تعاملات اجتماعی است.

خداکرمی با اشاره به یافته های این پژوهش گفت: 51هزارو548مورد مراجعه و 48هزارو393مورد پذیرش و بستری به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان های تحت پوشش 3دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی آنالیز شده است. همچنین اطلاعات 1122مورد ترخیص شده که تست شان مثبت شده بود، با تماس تلفنی، جمع آوری شد. نتایج نشان می دهد میزان کشندگی بیماری در موارد بستری 12.3درصد بوده است. از میان افراد مثبت، 50هزارو59نفر، یعنی 76.2درصد، بهبود پیدا نموده و 767نفر باقی مانده تا زمان جمع آوری اطلاعات تحت درمان بودند. میانگین سنی بیماران 57.3سال و بیشترین درصد موارد فوت در گروه سنی بالای 80سال بود. اگر نسبت بهبودیافته ها و فوت شده ها را در این داده ها محاسبه کنیم، بیشترین درصد بهبودی در گروه سنی 30 تا 40سال (89.1درصد) و 20 تا 30ساله(88.8درصد) و بیشترین درصد مرگ در بستری شدگان تست مثبت در گروه سنی بالای 80سال (28.2درصد) و گروه سنی 70 تا 80سال (18.8درصد) دیده شده است. یافته ها نشان می دهد، در نیمه اردیبهشت سال جاری، فرایند نزولی در سیر موارد ابتلا به بیماری اتفاق افتاده، اما با افزایش موارد ابتلا بعد از این تاریخ، تهران وارد پیک دوم اپیدمی شد. موارد اتفاق افتاده مرگ هم تقریبا از الگوی ابتلا طی زمان پیروی می نماید.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران،تاکید نمود: قبل از این مطالعه، تحقیق دیگری از اول اسفند تا 14فروردین صورت گرفته بود. بعد از آن در مطالعه جدید حرکت ویروس از 14فروردین تا 14تیر آنالیز شد.

در آنالیز دوم، بعضی از داده ها تغییر نموده بود به طوری که در مطالعه قبلی، ویروس در بعضی مناطق شایع تر بود که در مطالعه دوم با اطلاع رسانی صورت گرفته از شیوعش کم شد.

نکته دیگری که از سوی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران مورد توجه قرار گرفته این است که در بیشتر مطالعات صورت گرفته در جهان، تب شایع ترین نشانه ابتلا به بیماری است، اما در این مطالعه معین شد که در جمعیت مورد مطالعه، سرفه شایع ترین علامت ابتلاست. همچنین بیشترین مکان های مورد تردد بیماران قبل از ابتلا، مراکز درمانی و بیمارستانی بوده است.

عضو شورای شهر تهران تاکید نمود:در این مطالعه فقط بیمارستان های 3 دانشگاه تهران، ایران و شهید بهشتی درنظر گرفته شده و بیمارستان های نظامی و تامین اجتماعی آنالیز نشده اند. به گفته خداکرمی، افراد مبتلا قبل از ابتلا و بعد از ابتلا، به سفر رفته اند

به گفته خداکرمی مسیرهای تردد مبتلایان بستری تهرانی 14 روز قبل از ابتلا به کوروناویروس به شرق مازندران و کرمانشاه بوده است .

براساس نتایج این مطالعه ، طبق خود اظهاری افراد مطالعه علت ابتلای آن ها به کووید-19 تجربه حضور در میهمانی یا نشست جمعی در حدود نیمی از افراد (48.5 درصد) طی دو هفته قبل از ابتلا را گزارش کردند که همراه با تماس نزدیک با سایرین بوده است.

درمجموع 62.2 درصد نیز سابقه صحبت کردن با فاصله نزدیک حداقل 5 دقیقه با یک فرد در خارج خانه مراکز بهداشتی درمانی (298 نفر معادل 26.8 درصد)،را داشته اند .

از دیدگاه بیماران محل آلودگی خانواده و نزدیکان (158 معادل 14.1 درصد)، (شامل اعضای فامیل/دوستان محل کار (134 معادل 11.9 درصد)، مراکز خرید (96 معادل 8.6 درصد)، مسافرت (50 معادل 4.5 درصد)، مراسم ترحیم (38 معادل 3.4 درصد)، مترو (28 معادل 2.5 درصد)، اتوبوس/تاکسی (24 معادل 2.1 درصد) بوده است .

از مجموع 37.1 درصد هم اعلام کردند که بعد ترخیص از طرف مراکز بهداشتی درمانی با آن ها و 31.4 درصد با خانواده آن ها حداقل یک بار تماس گرفته شده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "پر مرگ و میرترین روز کرونایی پایتخت ، سرفه نشانه اصلی کرونا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پر مرگ و میرترین روز کرونایی پایتخت ، سرفه نشانه اصلی کرونا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید