تبعات افزایش اجاره خانه؛ کارتون خوابی، اتوبوس خوابی، پشت بام خوابی و...

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، بازار اجاره بها طی این یک سال اخیر با افزایش حداقل 150 درصدی روبرو بوده که این موضوع باعث شده بسیاری از مستاجران روی به حاشیه نشینی بیاورند که این موضوع تبعات خاص خود را به همراه دارد، راه چاره هایی نیز برای ساماندهی بازار اجاره وجود دارد، اما دولت تا به امروز به استفاده از آن ها روی خوش نشان نداده است.

تبعات افزایش اجاره خانه؛ کارتون خوابی، اتوبوس خوابی، پشت بام خوابی و...

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، نظام اجاره داری حرفه ای راه حلی است که کارشناسان بخش مسکن برای ساماندهی بازار اجاره پیشنهاد نموده اند. مهدی روانشادنیا کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه راه چاره ساماندهی بازار اجاره، به کارگیری نظام اجاره داری حرفه ای است، به وبلاگ دیدنی ها گفت: قانون حمایت از ساخت مسکن استیجاری مصوب سال 77 است، اما بیش از 23 است که این قانون خاک می خورد و اجرا نمی گردد، در صورتی که اگر قانون اجرا گردد، بدون شک بازار اجاره بها به وسیله اجرای نام اجاره داری حرفه ای می تواند سروسامان بگیرد.

روانشادنیا اضافه نمود: این در حالی است که هدف اصلی از چنین طرحی فراوری مسکن به قصد اجاره دادن برای طولانی مدت است، بر این اساس با توجه به آمار های رسمی واحد های کوچک متراژ بیشترین تقاضا را در بازار اجاره دارد، بنابراین باید ساخت و ساز ها به سمت ساخت مسکن های کوچک برود، اما در حال حاضر مشاهده هستیم که ساخت و ساز ها به سمت واحد های پیش می رود که دارای متراژ بسیار بزرگ هستند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بر اساس قانون حمایت از فراوری مسکن استیجاری، حداقل 10 درصد از تعداد واحد های مسکونی ساخته شده در برنامه های پنج ساله باید در قالب مسکن استیجاری و اجاره به شرط تملیک فراوری گردد، اضافه نمود: در این قانون برای سازندگان معافیت 100 درصدی اقتصادیات در نظر گرفته شده، این درحالی است که قانون فوق هنوز بیش از دو دهه متاسفانه جنبه اجرایی به خود نگرفته در صورتی که اگر این قانون اجرا گردد می توان امید داشت در یک بازه پنج ساله بازار اجاره بها سروسامانی بگیرد.

بعلاوه احمدرضا سرحدی دیگر کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه در کشور های اروپایی شرکت های سازنده مسکن استیجاری وجود دارند، به وبلاگ دیدنی ها گفت: در کشور ما نیز باید به وسیله نظام اجاره داری حرفه ای چنین شرکت های ایجاد شده و با ساخت واحد هایی آماده اجاره، آن ها را در سطح انبوه عرضه نمایند، به بیان دیگر ساخت مسکن استیجاری آن هم در متراژ های کوچک می تواند مشکل بسیاری از مستاجران را برطرف کند، اما متاسفانه شاهد هستیم که در سال های گذشته دولت در این زمینه قدمی برنداشته است.

سرحدی با اشاره به اینکه اگر واحد های استیجاری در سطح گسترده و وسیع فراوری شوند، هر فردی می تواند متناسب با عایدی خود واحد مورد نظر خودش را اجاره کند، اضافه نمود: دولت های مختلف با استفاده از چنین ابزاری بازار اجاره بها را در کشورخود کنترل کرد ه اند و اجازه افزایش قیمت ها را نمی دهند، این در حالی است که در کشور ما دولت در بازار مختلف دخالت می نماید، اما در بازاری که در تمامی کشور ها در کنترل دولت است، یعنی مسکن هیچ گونه عملی انجام نمی دهد.

افزایش قیمت اجاره چه بر سر طبقه میانه آورده است؟

امان الله قرایی مقدم جامعه شناس در تبادل نظر با وبلاگ دیدنی ها با اشاره به تبعات جبران ناپذیر افزایش اجاره بها، گفت: از چند بعد می توان اثرات اجتماعی افزایش هزینه مسکن را آنالیز کرد، در وهله اول بسیاری از افرادی که در شهر های بزرگ از جمله تهران و سایر کلانشهر ها در محلات میانی و یا پایین شهر زندگی می کردند، با این افزایش قیمت های چاره ای جزء روی آوردن به حاشیه نشینی نداشته اند که این مسئله خود آسیب های اجتماعی را افزایش می دهد.

وی اضافه نمود: با توجه به این افراد طبقه میانه از لحاظ اقتصادی تضعیف شده اند و باید به سمت محلات پایین شهر و یا حاشیه بروند، این خود معضلات زیادی را درست می نماید، زیرا طبقه آن ها از نظر اقتصادی تغییر پیدا نموده، اما از نظر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، خیر، بنابراین جابجایی محل زیست شهری آن ها بالطبع با عوارضی روبرو خواهد بود.

قرایی مقدم گفت: منطقه ها حاشیه نشین اطراف کلانشهر ها به علت تراکم جمعیتی که از قبل داشتند و افشار ضعیف و فرودست در آنجا زندگی می کردند، حال بخشی از طبقه میانه نیز به آنجا نقل مکان نموده که این برخورد طبقاتی خود مسائل بیشماری را از این به بعد به بار خواهد آورد. این منطقه ها طبعا از نظر جمعیتی دارای ظرفیتی هستند، اما طی دو سال اخیر سیل مهاجرت به اطراف کلانشهر ها با افزایش روبرو بوده که این موضوع مسائل و مسائل این منطقه ها را بیشتر می نماید.

این جامعه شناس اضافه نمود: افزایش انواع بزه اجتماعی، کارتون خوابی، اتوبوس خوابی، پشت بام خوابی، گور خوابی و نظایر این ها، همگی از آسیب های اجتماعی است که افزایش قیمت مسکن طی این سال ها به بار آورده، بعلاوه افزایش تنش در خانواده ها و فروپاشی نهاد خانواده نیز دیگر موردی است که امروزه به خاطر همین مسئله مسکن اتفاق افتاده، این در حالیست که بسیاری از زوج های جوان به علت این که از تمکن کافی برای پرداخت اجاره برخوردار نیستند، خانه خود را ترک نموده و هرکس به خانه والدین خود می رود که این مسئله نیز به نوعی طلاق توافقی به شمار میرود.

وی اضافه ادامه: تمامی این اتفاقات به فروپاشی طبقه میانه منجر شده است، نمونه این فروپاشی این است که افزایش قیمت مسکن وضعی را به بار آورده که بسیاری از افراد جوان طبقه میانه به علت ناتوانی در پرداخت اجاره بها مجبور به مهاجرت اجباری از منطقه ای شده اند که سال ها در آن زندگی نموده اند و بسیاری از ارتباطات اجتماعی آن ها در این منطقه ها شکل گرفته، اما حال این افراد با کنار گذاشتن غرور خود مجبور به حاشیه نشینی شده اند که از لحاظ اجتماعی و روانی نیز این افراد را با مسائل زیادی روبرو نموده است.

قرایی مقدم خاطر نشان کرد: بنابراین طبقه میانه بیشترین ضرر را از این شرایط نموده است، از سویی شاید در کوتاه مدت اثرات این پدیده اجتماعی قابل لمس نباشد، به طور حتم، اما در خصوص در میان و بلند مدت تبعات این موضوع گریبانگیر جامعه و دولت را خواهد گرفت. بعلاوه در این رابطه شاهد شکل گیری مهاجرت معکوس بوده ایم، یعنی افراد از شهر های بزرگ به شهر های کوچک مهاجرت نموده اند، البته این پدیده بیشتر در بین زوج های میانسال به چشم می خورد که سال ها در تهران مستاجر بودند، اما به علت اینکه از استطاعت اقتصادی کافی برخوردار نبودند به شهر و دیار آباء و اجدادی خود بازگشته اند، این مورد نیز روز به روز در حال افزایش است.

این جامعه شناس ادامه داد: بنابراین همانطور که مشاهده می کنید مدل برخورد افراد جوان با افراد میانسال و سالمند در مواجهه با افزایش قیمت اجاره بها فرق دارد، اما نکته نگران نماینده شرایطی است که این روز ها زوج های جوان و خانواده های طبقه میانه با آن روبرو هستند، که مسکن تمامی زندگی آن ها را تحت شعاع قرار داده و آن ها را از نظر روانی با مسائل زیادی روبرو نموده است.

منبع: فرارو

به "تبعات افزایش اجاره خانه؛ کارتون خوابی، اتوبوس خوابی، پشت بام خوابی و..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات افزایش اجاره خانه؛ کارتون خوابی، اتوبوس خوابی، پشت بام خوابی و..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید