مردم کشورهای دیگر چقدر عوارض خروج می دهند؟

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، حسن روحانی، رئیس جمهور لایحه بودجه هزار و 194 هزار میلیارد تومانی سال 1397 را تقدیم مجلس کرد؛ بودجه ای که او آن را فراتر از سند دخل وخرج کشور، بلکه برشی از برنامه چهار ساله دولت دانست.

مردم کشورهای دیگر چقدر عوارض خروج می دهند؟

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، پایگاه خبری اتاق ایران نوشت: در میان ارقام متعدد بودجه اما بخش درآمد دولت از عوارض خروج از مرزهای کشور بیش از دیگر موارد مورد توجه مردم قرار گرفته است. حتی موضوع حذف یارانه 20 میلیون نفر که تصور می شد واکنش هایی را به دنبال داشته باشد، در سایه عوارض خروج از کشور به حاشیه رانده شد.

بر اساس لایحه تقدیمی دولت به مجلس در بودجه 97 عوارض خروج از کشور از مرزهای هوایی از مبلغ 75 هزار تومان به 220 هزار تومان افزایش پیدا می نماید. بر این اساس در سفر دوم به خارج از کشور 50 درصد این مبلغ بیشتر شده و به 330 هزار تومان می رسد. برای بار سوم و سفرهای بیشتر نیز این مبلغ به 440 هزار تومان افزایش داده می گردد. رقم پیشنهادی دولت برای عوارض خروج در سفرهای زیارتی نیز 110 هزار تومان برای هر نفر پیشنهاد شده است. در حال حاضر عوارض سفرهای زمینی و دریایی هر نفر 25 هزار تومان است که در بودجه پیشنهادی تغییری برای آن پیشنهاد داده نشده است.

بر این اساس، دولت طی سال آینده 380 میلیارد و 419 میلیون تومان از محل اخذ عوارض خروج از مرزهای کشور درآمد خواهد داشت. این درآمد حدود 0.002 درصد از درآمد 193 هزار میلیارد تومانی دولت در سال 1397 است.

طبق پیشنهاد دولت در لایحه بودجه مبلغ 40 هزار تومان از عوارض اخذ شده از هر نفر، برای توسعه زیرساخت ها و تاسیسات گردشگری و حمایت از میراث فرهنگی و صنایع دست اختصاص داده می گردد. پیش از این، مبلغ پرداختی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ازای هر نفر 10 هزار تومان بود. طبق اعلام این سازمان، در مجموع 160 میلیارد تومان از بخش عوارض خروج به توسعه زیرساخت های گردشگری و حمایت از میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص خواهد یافت.

اخذ عوارض خروج در دیگر کشورهای دنیا

اخذ عوارض خروج از کشور (DEPARTURE TAX) در بسیاری از نقاط دنیا انجام می گردد؛ البته شیوه محاسبه این عوارض و شیوه پرداخت آن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در بعضی کشورها مبلغ عوارض خروج به صورت ثابت در نظر گرفته شده است. اما بعضی کشورها شیوه معین عوارض بر اساس مسافت سفر را به مبلغ ثابت ترجیح داده اند. مسافت بیشتر، عوارض بیشتری را برای مسافر به دنبال خواهد داشت.

مبلغ عوارض در بعضی کشورها همچون بنگلادش، مصر و ترکیه بین 4 تا 7 دلار است. این کشورها کمترین عوارض خروج را دریافت می نمایند. فیجی با عوارض 125 دلاری و پاناما با عوارض 60 دلاری بالاترین مبلغ ثابت عوارض را دارند. در لبنان عوارض براساس کلاس پروازی معین می گردد. عوارض برای کلاس اکونومی 40 دلار و برای پروازهای درجه یک 100 دلار است. در اتریش عوارض خروج براساس مسافت محاسبه می گردد و از 8 دلار برای مسافت های کوتاه تا 39 دلار برای مسافت های طولانی متغیر است. در انگلیس هم عوارض براساس مسافت سفر معین می گردد اما فاصله مبلغ ها بسیار زیاد است و از 16 دلار تا 125 دلار متغیر است. در آلمان کشورهای دنیا به 3 گروه تقسیم شده اند. سفر به مقصد کشورهای اروپایی 10 دلار، به مقصد کشورهای گروه دوم ازجمله ایران 30 دلار و دیگر کشورها 55 دلار عوارض برای آلمانی ها خواهد داشت. عربستان 23 دلار عوارض خروج دریافت می نماید. حجاج از این عوارض معاف هستند. چین 16 دلار و آمریکا 14 دلار از تمامی مسافران پروازهای بین المللی دریافت می نمایند.

دریافت عوارض در بعضی کشورها ازجمله انگلیس سابقه 20 ساله دارد. بسیاری از کشورهای اروپایی پس از بحران مالی سال 2008 این عوارض را وضع نموده اند و بعضی کشورها ازجمله لبنان، کوبا، مصر و جامائیکا طی یک تا 3 سال اخیر اخذ این نوع عوارض را شروع نموده اند. در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله تایلند، چین، اتریش و آمریکا عوارض خروج روی بلیت پرواز و در بعضی کشورها به وسیله واریز وجه به بانک و در بعضی دیگر ازجمله فیلیپین، مصر و پاناما به صورت نقدی هنگام خروج اخذ می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مردم کشورهای دیگر چقدر عوارض خروج می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم کشورهای دیگر چقدر عوارض خروج می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید