غذاهای غنی از پروتئین برای گیاهخواران

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، گیاهخواران به دلیل پرهیز از مصرف گوشت، ممکن است با کمبود پروتئین روبرو شوند که می توانند با گنجاندن چند خوراکی در رژیم غذایی خود آن را جبران کنند.

غذاهای غنی از پروتئین برای گیاهخواران

به گزارش وبلاگ دیدنی ها از وبلاگ دیدنی ها، رژیم های گیاهی با برنامه ریزی مناسب از جمله رژیم های سالم از نظر تغذیه ای هستند و ممکن است مزایای سلامتی را در پیشگیری و درمان بیماری های خاص فراهم کنند.

پرهیز از مصرف گوشت غیرممکن به نظر می رسد، اما گیاهخواری فواید زیادی مانند قلب سالم، استخوان های سالم، کاهش خطر ابتلا به سرطان، جلوگیری از دیابت نوع دو و... دارد.

در ادامه تعدادی غذای مناسب که می تواند جایگزین خوبی برای گوشت و فرآورده های آن باشد ارائه شده است.

پنیر در کاهش وزن نقش بسیار زیادی دارد. رژیم غذایی متشکل از پنیر، میوه ها، سبزیجات، روغن های گیاهی و غلات کامل در کاهش وزن کاملا مفید است.

بر اساس تحقیقات دیگر رژیم غذایی غنی از پروتئین و پنیر دلمه به خانم های چاق قبل از یائسگی کمک می کند تا بتوانند وزن خود را کم کنند.

پنیر دلمه حاوی مقدار کافی ویتامین B12 است که به رشد و عملکرد مناسب اعصاب، مغز، سلول های خونی و غیره کمک می کند.

ویتامین B12 سطح هموسیستئین را در خون حفظ می کند. سطح بالای هموسیستئین باعث بیماری های قلبی و مسائل عصبی می شود.

اگر مجبور باشم فقط یک غذای غیر گوشتی غنی از پروتئین را به شما پیشنهاد کنیم، عدس آن یک مورد خواهد بود.

آیا می دانید یک فنجان عدس خام 49.5 گرم پروتئین دارد که 99 ٪ نیاز روزانه ما به پروتئین را تشکیل می دهد؟ همین امر آن را به بهترین غذای غیر گوشتی غنی از پروتئین تبدیل کرده است که باید توسط گیاهخواران مصرف شود.

عدس حاوی کلیه اسید های آمینه لازم برای ساختن صحیح عضلات و به دنبال آن عملکرد صحیح بدن است.

عدس می تواند در هر دستور العمل غذایی جایگزین گوشت شده و میزان مواد مغذی و فیبر بدن شما را افزایش دهد.

فیبر غذایی به کنترل سطح قند خون کمک کرده و هضم را کند می کند و سرعت انسولین ترشح شده در جریان خون را کاهش می دهد؛ علاوه بر این به شما کمک می کند تا از یبوست و سایر مسائل گوارشی دور باشید.

طبق داده های تغذیه ای، یک فنجان جک فروت خرد شده حاوی 2.4 گرم پروتئین است که حدود 5 درصد از نیاز روزانه ما به پروتئین را تشکیل می دهد.

جک فروت یک اسم رایج در بین گیاهخواران است که به دلیل بافت گوشت خرد شده از آن برای جایگزینی گوشت استفاده می شود.

اگر به دنبال یک جایگزین غذایی غیر گوشتی غنی از پروتئین هستید، جک فروت را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

جک فروت سرشار از ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و انواع دیگر عناصر گیاهی مقابله با سرطان مانند ایزوفلاون ها، ساپونین ها و لیگنان هاست.

این عناصر گیاهی و آنتی اکسیدانی استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد را کاهش می دهند و رادیکال های آزاد را با موفقیت از بین می برند.

این خاصیت در عین حفظ سلامتی و درخشانی پوست به جلوگیری از چین و چروک و لک های ناشی از پیری کمک می کند.

یک فنجان یا حدود 170 گرم گندم سیاه حاوی 22.5 گرم پروتئین است که 45 ٪ پروتئین مورد نیاز روزانه ماست. گندم سیاه هیچ ارتباطی با گندم نداشته و هیچ گلوتنی ندارد.

این ماده مملو از مواد مغذی لازم است که باعث سلامت و تناسب اندام شما می شود، بنابراین اگر به دنبال یک ماده غذایی کاملا غنی از گوشت غیر پروتئینی هستید، گندم سیاه را در نظر بگیرید.

طبق مطالعات اجرا شده گندم سیاه التهاب و سطح کلسترول را کاهش داده، در نتیجه سلامت قلب شما را تضمین می کند.

مصرف منظم گندم سیاه سطح LDL یا کلسترول بد را کاهش داده و سطح HDL یا کلسترول خوب را افزایش می دهد.

بر اساس این گزارش، ماده مغذی گیاهی روتین موجود در گندم سیاه یک آنتی اکسیدان لازم است که فشار خون و سیستم گردش خون را حفظ می کند. شاخص گلیسمی گندم سیاه بسیار پایین است.

کربوهیدرات ها و مواد مغذی موجود در آن هضم شده و به آرامی در جریان خون جذب می شوند. این از جهش ناگهانی قند خون جلوگیری کرده و به شما کمک می کند تا مدت طولانی تری احساس سیری کنید این ویژگی گندم سیاه را به غذایی مناسب برای بیماران دیابتی تبدیل کرده است.

حدود یک فنجان تمپه (166 گرم) دارای 30.8 گرم پروتئین است که 62 ٪ نیاز روزانه شما به آن است. تمپه سویای تخمیر شده است که به دلیل مزایای سلامتی آن مانند کاهش کلسترول، تراکم استخوان و توده عضلانی تبدیل به یک کالای تجاری شده است.

کیفیت پروتئین آن با گوشت قابل مقایسه است. 166 گرم تمپه حاوی پروبیوتیک هایی است که بدن شما را در برابر باکتری های مضر مانند E.Coli یا سالمونلا محافظت می کند.

این پروبیوتیک ها همچنین اشتهای ما را حفظ کرده و ولع مصرف قند و کربوهیدرات را کنترل می کنند. پروبیوتیک ها قند را تجزیه می کنند تا به راحتی توسط بدن هضم شود.

تمپه حاوی 22 ٪ از نیاز روزانه ما به ویتامین B3 یا نیاسین است که برای کاهش سطح کلسترول در بدن مهم است.

طبق این مطالعه، مکمل نیاسین یک روش بسیار مثمر ثمر برای پایین آوردن سطح کلسترول به طور طبیعی برای کسانی است که به دلیل افزایش کلسترول LDL و تری گلیسیرید در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی یا هر نوع بیماری قلبی دیگر هستند.

ماست یونانی را ماست سفت شده نیز می گویند که از ترکیب کشت زنده باکتری ها با شیر و به دنبال آن صاف کردن آب پنیر تهیه می شود.

حذف آب پنیر مقداری از نمک، آب و شکر را از بین می برد. این باعث می شود ماست یونانی غلیظ تر بوده و پروتئین بیشتر و کربوهیدرات و شکر کمتری داشته باشد.

حدود 100 گرم ماست یونانی حاوی 10.6 گرم پروتئین است که 21 ٪ نیاز روزانه ما به آن است؛ بنابراین این ماده غذایی به راحتی می تواند به عنوان یک گزینه غذایی غیر گوشتی غنی از پروتئین در جدول رژیم غذایی ما گنجانده شود.

ماست یونانی مملو از پروبیوتیک است که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و مسائل گوارشی مانند یبوست یا اسهال را برطرف می کند.

پروبیوتیک ها فلور روده را تغذیه می کنند و فعالیت باکتری های خوب روده را افزایش می دهند. چندین مطالعه ادعا کرده است که پروبیوتیک ها افسردگی و اندوه را از بین می برند.

دانه کنف، شاهدانه گیاهی است. حدود 100 گرم بذر شاهدانه حاوی 36.7 گرم پروتئین است که 73 ٪ نیاز روزانه ما به آن است و آن را به بهترین غذای غیر گوشتی غنی از پروتئین تبدیل می کند.

دانه های کنف حاوی گاما-لینولئیک اسید است که ماده ای سازنده برای برخی پروستاگلاندین هاست که به عضلات صاف کمک می کند، درجه حرارت بدن و التهاب را کنترل کرده و سایر عملکرد های بدن را تنظیم می کند. مکمل گاما-لینولئیک اسید برای بهبود سلامت هورمون لازم است.

طبق این مطالعه، روغن دانه کنف اثر ضد آرتروز دارد که علائم آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد. دانه های شاهدانه اشتهای شما را کاهش داده داده و حس سیری را افزایش می دهد.

برخی از متخصصان توصیه می کنند چهار قاشق غذاخوری دانه کنف به صبحانه خود اضافه کنید، این کار باعث کاهش گرسنگی شما در کل روز می شود.

عمدتا به دلیل فیبر غذایی موجود در دانه های شاهدانه شما حس سیری کاذب داشته و به مرور وزن اضافی خود را کاهش خواهید داد.

دانه های کنف همچنین در سلامت قلب، سلامت دستگاه گوارش، جلوگیری از سرطان و همچنین برای پوست، ناخن و مو مفید هستند.

اگر به فکر تغییر گیاهخواری هستید، می توانید گوشت را در رژیم غذایی روزانه خود جایگزین هر کدام از این موارد کنید؛ یک رژیم غذایی بدون گوشت گیاهی کاملا سالم قلمداد می شود و اعتقاد بر این است که بسکمک از بیماری های مزمن را از بین می برد.

همانطور که مشاهده می کنید همه این غذا ها برای شما بسیار مفید بوده و مصرف منظم آن ها در طولانی مدت سال ها به عمر شما اضافه خواهد کرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "غذاهای غنی از پروتئین برای گیاهخواران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهای غنی از پروتئین برای گیاهخواران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید