عوارض جانبی قند خون بسیار بالا

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، قند خون بالا یا هیپرگلیسمی یک مشکل رایج است که بیش تر دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد و در صورت عدم درمان می تواند باعث مسائل عمده سلامتی مانند آسیب به اندام ها، اعصاب و عروق خونی گردد و خطر سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش دهد. مدیریت قند خون برای سلامتی کلی حیاتی است.

عوارض جانبی قند خون بسیار بالا

آنچه در خصوص قند خون باید بدانید

به گزارش وبلاگ دیدنی ها به نقل از یاهو لایف؛ قند خون که گلوکز نیز نامیده می گردد، منبع ضروری انرژی برای بدن است. تمام سلول های بدن برای سوخت به گلوکز احتیاج دارند و مغز برای عملکرد صحیح به آن احتیاج دارد. زمانی که سطح قند خون خیلی پایین باشد می تواند علائمی مانند خستگی، لرزش و مشکل در فکر کردن را ایجاد کند. با این وجود، اگر سطح قند خون بیش از حد افزایش یابد می تواند منجر به مسائل سلامتی جدی مانند دیابت گردد. به همین علت حفظ سطح قند خون سالم لازم است.

پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می تواند به حفظ سطح قند خون در محدوده سالم یاری کند. اگر دیابت دارید ممکن است احتیاج به مصرف دارو برای یاری به کنترل سطح قند خون خود داشته باشید. با مراقبت از قند خون، می توانید به حفظ بدن خود یاری کنید تا سالم باشید و از مسائل جدی سلامتی جلوگیری کنید.

افراد غیر مبتلا به دیابت نیز باید قند خون خود را کنترل نمایند

قند خون یا گلوکز منبع اصلی تامین انرژی بدن است. کربوهیدرات های مصرفی به گلوکز تجزیه می شوند و سپس سلول ها برای انرژی از آن استفاده می نمایند. برای حفظ سطح قند خون مناسب، بدن احتیاج به فراوری انسولین دارد. انسولین هورمونی است که به انتقال گلوکز از جریان خون به سلول ها یاری می نماید.

افراد مبتلا به دیابت یا انسولین کافی فراوری نمی نمایند یا بدن آنان به درستی از انسولین استفاده نمی نماید. در نتیجه، سطح قند خون آنان می تواند به طور خطرناکی افزایش یابد. به همین علت، افراد مبتلا به دیابت باید سطح قند خون خود را به دقت کنترل نمایند و اقدامات لازم را برای حفظ آن در محدوده ایمن انجام دهند.

با این وجود، حتی افرادی که دیابت ندارند نیز می توانند از نظارت بر سطح قند خون خود سود ببرند. سطح قند خون بسته به این که چه خورده اید و چه مقدار ورزش نموده اید می تواند در طول روز در نوسان باشد. برای مثال، اگر سطح قند خون شما به مقدار قابل توجهی کاهش یابد ممکن است علائمی مانند سرگیجه یا خستگی را تجربه کنید. نظارت بر سطح قند خون می تواند به شما در جلوگیری از این مسائل یاری کند.

چگونه قند خون را مدیریت کنیم

رژیم غذایی کلید مدیریت سطح قند خون است. غذا های سرشار از قند و کربوهیدرات های ساده باعث افزایش قند خون می شوند در حالی که کربوهیدرات ها و پروتئین های پیچیده به ثابت نگه داشتن سطح قند خون یاری می نمایند. بنابراین، گنجاندن انواع غذا های سالم در رژیم غذایی لازم است.

غلات کامل، سبزیجات و پروتئین بدون چربی باید بخش عمده وعده های غذایی شما را تشکیل دهند در حالی که مصرف میان وعده های شیرین باید محدود شوند. علاوه بر این، ورزش منظم می تواند به تنظیم سطح قند خون نیز یاری کند. تمرینات هوازی به افزایش حساسیت به انسولین یاری می نماید در حالی که تمرینات مقاومتی یاری نماینده برای رشد عضلات هستند.

بنابراین، ترکیب هر دو نوع ورزش برای مدیریت قند خون ایده آل است. در نهایت، نظارت منظم سطح قند خون نیز ضروری به نظر می رسد. آنالیز سطوح قبل و بعد از غذا می تواند به شما در شناسایی الگو ها و ایجاد تنظیمات لازم در رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند به شما یاری کند. با پیروی از این نکات ساده می توانید سطح قند خون خود را به طور موثر مدیریت کنید.

عوارض جانبی افزایش قند خون چیست؟

افزایش تشنگی و ادرار

تکرر ادرار یکی از علائم شایع دیابت است و می تواند ناشی از افزایش سطح قند خون باشد. زمانی که سطح قند خون بالا باشد بدن سعی می نماید با دفع ادرار مکرر از شر قند اضافی خلاص گردد. این امر می تواند منجر به افزایش قند خون گردد. افزایش تشنگی هنگامی رخ می دهد که بدن کوشش می نماید مایعات از دست رفته را به وسیله افزایش ادرار دوباره پر کند. علاوه بر این، افزایش سطح قند خون می تواند به کلیه ها آسیب برساند و باعث گردد با کارایی کمتری کار نمایند.

در نتیجه، بدن ممکن است مایعات بیشتری را حفظ کند و منجر به حتی بیشتر گردد. تشنگی و ادرار در صورت عدم درمان دیابت می تواند منجر به عوارض جدی برای سلامتی از جمله نارسایی کلیه و نابینایی گردد. بنابراین، برای افراد دیابتی لازم است که سطح قند خون خود را به دقت کنترل نمایند و در صورت لزوم در پی درمان پزشکی باشند.

خستگی

زمانی که سطح قند خون افزایش می یابد بدن با ترشح انسولین پاسخ می دهد. انسولین به انتقال قند از جریان خون به سلول ها یاری می نماید جایی که می توان از آن برای تامین انرژی استفاده کرد. با این وجود، اگر قند بیش از حد در خون وجود داشته باشد سلول ها مقاومت در برابر انسولین را شروع می نمایند. در نتیجه، سطح قند خون بالا باقی می ماند و بدن نمی تواند به درستی از گلوکز برای انرژی استفاده کند. این موضوع می تواند منجر به احساس خستگی و بی حالی گردد. برای افراد مبتلا به دیابت، مدیریت سطح قند خون برای جلوگیری از خستگی و سایر عوارض سلامتی ضروری به نظر می رسد.

تاری دید

وقتی سطح قند خون بالا باشد می تواند باعث تورم عدسی های چشم و در نتیجه تاری دید گردد. زمانی که سطح قند خون افزایش می یابد بدن آب بیش تری را حفظ می نماید و باعث تورم بافت ها و ماهیچه ها می گردد. در خصوص چشم ها این تورم می تواند باعث تغییر شکل عدسی ها گردد و دیگر به درستی تمرکز را انجام ندهد. در حالی که تاری دید معمولا یک عارضه جانبی موقت سطح بالای قند خون است، اما گاهی اوقات می تواند نشان دهنده عوارض جدی تری مانند رتینوپاتی دیابتی باشد.

ترمیم آهسته زخم ها

زمانی که بریدگی یا زخم دیگری دارید بدن شما برای ترمیم آسیب با ارسال خون به محل آسیب کار می نماید. خون حاوی سلول های خاصی است که به بسته شدن زخم و جلوگیری از عفونت یاری می نماید. با این وجود، اگر قند خون شما بالا باشد این فرایند می تواند کُند گردد. قند خون بالا با توانایی عروق خونی برای حمل اکسیژن و مواد مغذی به محل زخم تداخل می نماید. این موضوع می تواند فرایند بهبود را به تاخیر بیاندازد و خطر عفونت را افزایش دهد.

علاوه بر این، سطح بالای قند خون می تواند به رشته های کلاژن آسیب برساند رشته هایی که مسئول استحکام و ایجاد خاصیت ارتجاعی زخم هستند. در نتیجه، زخم ها کندتر بهبود می یابند و احتمال باز شدن آن بیش تر است. درمان قند خون بالا می تواند به تسریع فرایند بهبود یاری کند.

افزایش وزن

افزایش وزن اغلب نشانه افزایش سطح قند خون است. وقتی سطح قند خون بالا باشد بدن چربی بیشتری ذخیره می نماید. این موضوع می تواند منجر به افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع 2 گردد. افزایش وزن هم چنین می تواند از عوارض جانبی بعضی از دارو های مورد استفاده برای درمان دیابت نوع 2 مانند انسولین باشد.

اگر به طور غیر منتظره وزن اضافه می کنید لازم است با پزشک خود در خصوص سطح قند خون خود و این که آیا ممکن است احتیاج به تنظیم دارو داشته باشید یا خیر صحبت کنید. حفظ وزن سالم بخشی جدایی ناپذیر از مدیریت دیابت و کاهش خطر عوارض است.

اختلال در نعوظ

اختلال نعوظ وضعیتی است که بر توانایی مرد برای دستیابی یا حفظ نعوظ تاثیر می گذارد در حالی که اختلال نعوظ می تواند به وسیله عوامل مختلفی مانند استرس یا اضطراب ایجاد گردد، اما هم چنین امکان دارد نشانه ای از یک بیماری زمینه ای مانند دیابت باشد. سطح بالای قند خون می تواند به رگ های خونی و اعصاب ضروری برای دستیابی به نعوظ آسیب برساند. علاوه بر این، دیابت می تواند مسائل دیگری مانند سطوح پایین تستوسترون یا گردش خون ضعیف نیز ایجاد کند که می تواند منجر به اختلال نعوظ گردد. در نتیجه، اختلال نعوظ می تواند یک علامت هشدار دهنده اولیه ابتلا به دیابت باشد.

منبع: فرارو

به "عوارض جانبی قند خون بسیار بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض جانبی قند خون بسیار بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید