طرح دعوی علیه بن سلمان در آمریکا از سوی نامزد خاشقجی و یک گروه حقوق بشری

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، نامزد جمال خاشقجی، روزنامه نگار کشته شده سعودی و یک گروه حقوق بشری که او تاسیس کرده بود، شکایتی در یکی از دادگاه های آمریکا با این موضوع که ولیعهد سعودی دستور قتل این منتقد را صادر کرده بود، تنظیم کردند.

طرح دعوی علیه بن سلمان در آمریکا از سوی نامزد خاشقجی و یک گروه حقوق بشری

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این شکواییه علیه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی همچنین نام بیش از 20 سعودی دیگر به عنوان متهم ذکر شده است.

این طرح دعوی با پیچیدگی هایی در روابط آمریکا-سعودی بر سر قتل سال 2018 خاشقجی، سوابق حقوق بشری ریاض، نقش آن در جنگ داخلی یمن و مسائل دیگر هم زمان شده است. سفارت عربستان به این طرح دعوی واکنشی نداشته است. محمد بن سلمان نمی پذیرد که دستور قتل خاشقجی را صادر کرده بود.

خاشقجی که در مطالبش در واشنگتن پست منتقد سیاست های ولیعهد و حاکم دوفاکتوی سعودی بود، در استانبول در کنسولگری سعودی کشته و امحاء شد. او به آنجا رفته بود تا مدارک لازم برای ازدواج با خدیجه جنگیز، یک شهروند ترکیه را تحویل بگیرد.

خدیجه جنگیز و دموکراسی برای جهان عرب اکنون (DAWN) که یک گروه حقوق بشری مستقر در آمریکاست و خاشقجی موسس آن بوده است، در واشنگتن دی .سی شکایتی تنظیم کرده اند. در متن این شکایتنامه، نام چندین تن از دستیاران بن سلمان و مقام هایی که در عربستان بابت این قتل محکوم شدند، ذکر شده است.

این طرح دعوی، محمد بن سلمان و متهمان دیگر را به دسیسه چینی برای ساکت کردن همیشگی خاشقجی تا تابستان 2018 و پس از آنکه برنامه های او برای استفاده از گروهش به عنوان بستری برای اصلاحات دموکراتیک و ارتقای حقوق بشری مشخص شد متهم می کند.

شکایتی هم در ماه اوت در یکی از دادگاه های آمریکا از سوی یک مقام اطلاعاتی ارشد سابق سعودی به جریان افتاد که ولیعهد عربستان را به ارسال تیمی برای کشتن او در کانادا که ساکن آنجاست، متهم می کند. این دو شکایت براساس قانونی تنظیم شده اند که اجازه اقدام دادگاه های آمریکا علیه مقام های خارجی در پرونده های مشارکت در شکنجه یا کشتارهای فراقانونی را می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "طرح دعوی علیه بن سلمان در آمریکا از سوی نامزد خاشقجی و یک گروه حقوق بشری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح دعوی علیه بن سلمان در آمریکا از سوی نامزد خاشقجی و یک گروه حقوق بشری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید