ضرورت بهره گیری سازمان ملل از تمام ظرفیت های قانونی برای برقراری صلح

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، مجمع دنیای صلح اسلامی در بیانیه ای به مناسبت روز دنیای صلح 2021 تاکید نمود : سازمان ملل به اسم یک سازمان بین المللی از تمامی امکانات و ظرفیت های قانونی برای برقراری صلحی عادلانه و پایدار در دنیا بهره گیرد.

ضرورت بهره گیری سازمان ملل از تمام ظرفیت های قانونی برای برقراری صلح

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، متن بیانیه مجمع دنیای صلح اسلامی به مناسبت روز دنیای صلح به توضیح زیر است:

صلح و عدالت آرزو و خواستۀ فطری همه انسان ها وزبان مشترک همه ملل دنیا است و گفتمان صلح عادلانه و حفظ کرامت انسانی نقطۀ اتصال و وحدت همه انسان های آزاده، ملت ها و دولت های آزادیخواه است.

سازمان ملل بر اساس منشور خود اصلی ترین هدف خود را حفظ و برقراری صلح و امنیت در دنیا اعلام نموده است و از سال 1982 روز 21 سپتامبر، را روز دنیای صلح نامگذاری نموده، بر این اساس کشورها، ملت ها و افراد مختلفی در سراسر دنیا این روز را با هدف برقراری صلح و برطرف خشونت و جنگ در دنیا گرامی می دارند.

مجمع دنیای صلح اسلامی که بر اساس اهداف بشردوستانه در قالب یک سازمان غیردولتی در عرصۀ صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی مشغول به فعالیت است، هر سال اقدامات و فعالیت های ارزشمندی در این حوزه به عمل می آورد و ضمن گرامیداشت این روز، همراه با لبه نخبگان، از همه ملت ها و دولت ها کوشش خود را در دنیا پرآشوب و بحران زده کنونی برای تحقق صلح عادلانه معطوف می کند.

متاسفانه امروزه شاهد آنیم که چالش های فراوان از جمله مخاطرات اقلیمی و زیست محیطی به ویژه خشکسالی، انواع بیماری ها به خصوص شیوع ویروس کوید 19، فقر، قدرت طلبی و سلطه جویی های سیاسی، فرهنگی و مالی، جنگ، ترور و ایجاد ناامنی در گوشه و کنار دنیا، از جمله تهدیدها و چالش هایی هستند که حیات پایدار بشر را نشانه رفته و روز به روز بر ابعاد این تهدیدها به زیان بشریت افزوده می افزایند که تبعات آن را در کشتار زنان، بچه ها و غیرنظامیان در منطقه ها مختلف دنیا به وضوح می توان مشاهده کرد.

از این رو مجمع دنیای صلح اسلامی روز دنیای صلح را به اسم فرصتی برای یادآوری گفتمان صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی به اسم گفتمان مشترک دنیای می داند و اعلام می دارد:

رعایت حقوق اولیه و اساسی بشر، که مورد قبول فطرت های پاک انسانی و مورد تأکید همه ادیان الهی است، اساس صلح دنیای و صلح عادلانه است.

ما معتقدیم اقدامات بعضی افراد، دولت ها و تشکل های سیاسی و مذهبی که ناآگاهانه و گاه با هدف ایجاد تفرقه و ناامنی در دنیا، علیه حقوق بشر و کرامت انسانی و توهین به ادیان الهی انجام می پذیرد، محکوم و مطرود است و تهدیدی جدی برای صلح، عدالت و امنیت بین المللی خواهد می باشد. از این رو تقاضا داریم:

1. دبیرکل سازمان ملل به اسم مهمترین سازمان بین المللی در این عرصه و با توجه به رسالت و اهداف متعالی مندرج در منشور سازمان، برای برقراری صلح، عدالت و امنیت در دنیا توجه و اهتمام بیشتری داشته و از تمامی امکانات و ظرفیت های قانونی برای برقراری صلحی عادلانه و پایدار در دنیا بهره گیرد.

2. سازمان های مردم نهاد با توجه به پشتوانه مردمی و اقبال عمومی که در آنها به اسم یک ظرفیت گسترده وجود دارد، با اقدامات مختلف خود همانند برگزاری کنفرانس، صدور بیانیه و بعلاوه اثرگذاری در تصمیمات دولتمردان و سازمان های قانون گذار مختلف، جهت برطرف فقر، بیماری، ظلم و ناامنی در دنیا اقدام نمایند.

3. با توجه به مخاطرات مختلفی که امروزه صلح، عدالت و امنیت دنیای را تهدید می نمایند، از همه نخبگان، آزادی خواستار و فعالان حقوق بشر تقاضا می گردد،با درک صندلی مهم خود، به احتیاج جامعه دنیای به صلح دنیای اهتمام بیشتری داشته باشند.

4. از سازمان ها، نخبگان و دولتمردان دنیا اسلام هم تقاضا داریم، با توجه به توطئه های استکبار دنیای که حقوق بشر در اقصی نقاط دنیا به ویژه جغرافیای دنیا اسلام را هدف قرار داده اند و با تأسی به آموزه های دین مبین اسلام، با اقدامات سازنده و تشکیل جلسات به موقع و سازمان یافته، ضمن برملا نموده توطئه های استکبار دنیای، بیش از پیش در راه تحقق صلح، عدالت و امنیت دنیای و ایفای نقش بیشتر در سازمان های دنیای کوشش نمایند.

5. ما سازمان های مردم نهاد پیوسته به این ائتلاف از همه نخبگان و سازمان های بشردوستانه دنیا دعوت می کنیم به همراهی و پیوستن به این ائتلاف دنیای و بر ادامه این جهت تا ایجاد یک همبستگی جمعی و صدور بیانیه دنیای صلح عادلانه تاکید می کنیم.

6. توافق می کنیم تا دومین مرحله از فرایند تشکیل این ائتلاف را در 19 آبان ماه 1400 (10 نوامبر2021) و همزمان با روز دنیای علم در خدمت صلح و توسعه پیگیری نمایم.

مجمع دنیای صلح اسلامی

شهریورماه 1400

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ضرورت بهره گیری سازمان ملل از تمام ظرفیت های قانونی برای برقراری صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت بهره گیری سازمان ملل از تمام ظرفیت های قانونی برای برقراری صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید