خشک کردن برگهای نعناع برای نگهداری آنها جهت مصارف آینده

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، این مقاله روشهای مختلف خشک کردن برگ نعناع را از ابتدا مورد آنالیز قرار می دهد. خشک کردن برگ نعناع و سایر سبزیجات پروژه بسیار آسانی بوده که احتیاج به مراحل آماده سازی کمی دارد. به منظور اطلاع از چگونگی خشک

خشک کردن برگهای نعناع برای نگهداری آنها جهت مصارف آینده

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

این مقاله روشهای مختلف خشک کردن برگ نعناع را از ابتدا مورد آنالیز قرار می دهد. خشک کردن برگ نعناع و سایر سبزیجات پروژه بسیار آسانی بوده که احتیاج به مراحل آماده سازی کمی دارد. به منظور اطلاع از چگونگی خشک کردن برگ نعناع این مقاله را مطالعه نمایید.

چای طراوت بخش نعناع نوشیدنی مورد علاقه تمام دوستداران چای های گیاهی است. پس از یک روز خسته کننده، نوشیدن یک فنجان چای با طعم نعناع احساس آرامش را به شما می بخشد. می توانید از برگهای تازه و خشک شده هم نعناع فلفلی یا بیابانی و هم نعناع معمولی جهت تهیه چای نعناع بهره ببرید. در حالی که طعم چای تهیه شده از برگ نعناع تازه در هر زمانی نسبت به چای تهیه شده از نعناع خشک شده رجحان دارد، اما بسیاری از افراد استفاده از برگ خشک شده آن را ترجیح می دهند. به این ترتیب، احتیاجی نیست هر مرتبه که بخواهید این چای را دم کنید، از باغچه خانه نعناع تازه بچینید و یا آن را از مغازه سبزی فروشی تهیه کنید. برای آغاز به خشک کردن برگ نعناع، ساقه های نعناع را با گرفتن مستقیم آنها در زیر آب سرد جاری به آهستگی تمیز نمایید. می توانید در هر مرتبه از شستشو یک شاخه یا ساقه از آن را نگه داشته تا به طور کامل تمیز شوند.

نکاتی در مورد خشک کردن برگ نعناع

نعناع گیاهی است که می توان آن را به راحتی پرورش داد و به سرعت رشد می نماید. و تعجبی ندارد که در تمام طول سال در دسترس می باشد. چنانچه آن را در باغچه خانه تان پرورش می دهید، می توانید شاخه یا ساقه های تازه را درست قبل از گلدهی آن با بریدن از قسمت بالایی سطح زمین جمع آوری نمایید. این زمانی است که گیاهان معطر در برترین زمان عطر و طعم خود قرار دارند. بعلاوه برگهای نعناع را در صبح پس از تبخیر شبنم روی آنها بچینید. هنگامی که می خواهید این گیاه را خریداری نمایید، انواع تازه را که به رنگ سبز یکدست هستند انتخاب نمایید. با رعایت این ملاحظات، آنگاه خشک کردن برگ نعناع بسیار آسان خواهد بود. در این بخش دستورالعملهای اصلی روشهای مختلف خشک کردن برگ نعناع و نکات چگونگی خشک کردن برگ نعناع را معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانید: اثرات منفی مصرف بیش از حد نعناع

برای آغاز به خشک کردن برگ نعناع، ساقه های نعناع را با گرفتن مستقیم آنها در زیر آب سرد جاری به آهستگی تمیز نمایید. می توانید در هر مرتبه از شستشو یک شاخه یا ساقه از آن را نگه داشته تا به طور کامل تمیز شوند. در حین شستشو، برگهای تازه را بر روی ساقه حفظ کنید. اطمینان حاصل کنید که برگها و شاخه ها عاری از خاک و حشرات و ذرات ناخواسته باشند. آنها را درون آبکش ریخته و در یک حوله جاذب قرار دهید تا رطوبت اضافی آن خشک گردد در غیر این صورت فرایند خشک کردن را آهسته خواهد ساخت.

گام بعدی جهت خشک کردن برگ نعناع، انتخاب روش خشک کردن است. بسته به تجهیزاتی که در دسترس تان می باشد، و زمان مورد احتیاج می توانید یکی از سه روش معمول خشک کردن برگ نعناع که به نظر مناسب می آید را انتخاب نمایید. نخستین روش خشک کردن با هوا است، دومین روش خشک کردن در فر و سومین روش خشک کردن در دستگاه آب زدا یا خشک کن است.

خشک کردن با هوا روش ساده ای است بدین ترتیب که شاخه های نعناع را در مقادیر کم با یک نخ کتان محکم بهم بسته آنها را درون پاکت کاغذی قرار داده و از ارتفاع آویزان کنید. برگها پس از قرار گرفتن در معرض جریان هوای داخلی و گرمای داخلی به آرامی خشک می شوند.

پاکتهای پر شده از شاخه های نعناع را بایستی در اتاقی گرم (با درجه حرارت بین 70 تا 80 درجه فارنهایت یا 21 تا 26 درجه سانتیگراد)، تاریک و با تهویه مناسب قرار دهید. شاخه ها را به طور مرتب چک نموده و ببینید که نشانه هایی از کپک زدگی در آنها ایجاد نشده باشد. در هوای گرم و تهویه کامل آنها ظرف 1 تا 2 هفته خشک می شوند.

در روش خشک کردن در مایکروویو، می توان گفت که روش میانبر خشک کردن با هوا است. با در نظر گرفتن زمان کمتر نسبت به روش قبل، در صورتی که زمان کافی برای این کار نداشته باشید و بخواهید برگهای نعناع را ظرف چند روز خشک کنید، این رویکرد عالی است. برای این منظور، برگهای نعناع را از ساقه جدا نموده (به اصطلاح نعناع را پاک کنید) به طوری که ساقه های نازک و جوان را باقی بگذارید.

برگها و ساقه های جوان را در یک ظرف مخصوص پخت کلوچه قرار دهید و یا می توانید آنها را در لایه های 1 تا 2 تایی رد سینی مایکروفر قرار دهید. شعله یا درجه فر را پایین و ترجیحاً در 180 درجه فارنهایت و یا 82 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. برگها را اضافه نموده و درب فر را به مدت 2 تا 4 ساعت باز گذاشته و به طور مرتب آن را چک کنید.

جهت خشک کردن برگ نعناع در خشک کن، برگهای خراب و کهنه را برداشته و همان کاری که در روش خشک کردن با روش فر انجام می دادید در این روش نیز انجام دهید. در سینی خشک کن، برگها را مرتب نموده و ساقه های جوان را در یک لایه قرار دهید. درجه حرارت آن را در پایین ترین حد قرار داده و تا زمانی که برگها به خوبی خشک شوند به این روش خشک کردن ادامه دهید.

در مورد عطر و طعم برگ خشک شده نعناع بایستی بگوییم که روش خشک کردن در هوا بیشترین عطر و روغن عصاره ای را نسبت به دو روش دیگر خشک کردن برگ نعناع حفظ می نماید. با این حال، انتخاب با شما است.

مطالب فوق چگونگی دنبال کردن روشهای مختلف خشک کردن برگ نعناع را شامل می شد. با خشک کردن برگ نعناع می توانید آنها را به مدت طولانی مورد استفاده قرار داده و هر زمان که دوست داشتید چای طراوت بخشی از آنها دم نمایید. یک قاشق سر پر از این گیاه خشک شده را جهت تهیه یک فنجان چای نعنایی استفاده نمایید. و چنانچه علاقه داشته برگ گیاهان دیگری را نیز خشک نمایید از دستورالعملهای فوق را بکار بندید. برگ نعناع خشک به خوبی با برگ چای سبز ترکیب شده و با یکدیگر جهت تهیه چای نعناع مراکشی مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع: راسخون

به "خشک کردن برگهای نعناع برای نگهداری آنها جهت مصارف آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشک کردن برگهای نعناع برای نگهداری آنها جهت مصارف آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید