فراوری محصولات شیلات به بیش از یک میلیون و 200 هزار تن می رسد

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات گفت: آنالیز درباره مقدار ذخایر و بهره برداری اصولی از منابع آبزی در خلیج فارس و دریای عمان با روش صید ترال جنبه تجاری ندارد.

فراوری محصولات شیلات به بیش از یک میلیون و 200 هزار تن می رسد

به گزارش گروه مالی وبلاگ دیدنی ها، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات درباره آغاز گشت تحقیقاتی آنالیز شرایط ذخایر کف زی در آب های استان سیستان و بلوچستان منطقه چابهار اظهار کرد: مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور براساس اساسنامه خود وظیفه تحقیق و آنالیز درباره حیات گونه های مختلف (اعم از جانوری و گیاهی)، تحقیق و آنالیز درباره اندازه ذخایر، مشخص زمان و مکان مناسب صید و بهره برداری اصولی و منطقی از منابع آبزی، تحقیق و آنالیز درباره ادوات و آلات صید و شناورهای صیادی، معرفی مناسب ترین روش استفاده از آن ها، تحقیق درباره روش های تکثیر و پرورش آبزیان واجد ارزش شیلاتی را برعهده دارد.

او با بیان اینکه این مؤسسه با قدمت بیش از یک صد سال پژوهش در کشور، نقش مهم و اساسی را در توسعه شیلات کشور داشته است، اضافه نمود: به طور مسلم توسعه شیلات، در طی چهار دهه گذشته منجر به افزایش تولیدات شیلاتی از حدود 35 هزار تن در پیش از انقلاب به بیش از 1.2 میلیون تن فعلی شده است.

بهمنی ادامه داد: از مهم ترین پروژه هایی که طی سی سال گذشته به طور مداوم و سالانه انجام گرفته، پروژه آنالیز شرایط ذخایر کف زی در آب های خلیج فارس و دریای عمان است که بخشی از نتایج انجام این پروژه شامل معرفی گونه های تازه برای صید، معرفی گونه های کمتر برداشت شده، مشخص فصول صید برای گونه های مهم مالی، مشخص اندازه تغییرات در فراوانی گونه های مختلف و مشخص ممنوعیت های زمانی و مکانی صید برای معرفی گونه ها است.

این مقام مسئول، تاکید نمود: نتایج این گشت تحقیقاتی به اسم یک فعالیت حاکمیتی، پایداری در برداشت از ذخایر آبزی و پایداری اشتغال های ایجادشده در این بخش را طی این سال ها رقم زده است.

به گفته او، با توجه به حجم بالای تنوع گونه ای آبزیان کف زی در خلیج فارس و دریای عمان، گشت تحقیقاتی مذکور با صید ترال کف انجام می گیرد و به علت مدت زمان کوتاه تور کشی (حداکثر یک ساعت)، نه تنها خسارت زیست محیطی را در بر ندارد، بلکه به هیچ اسم جنبه تجاری نخواهد داشت.

ذکر این نکته ضروری است که گشت تحقیقاتی مذکور با شناور تحقیقاتی فردوس یک در ایستگاه های ثابت از اعماق 10 تا 100 در طول سواحل خلیج فارس و دریای عمان به توضیح زیر انجام می گردد:

1- آب های دریای عمان در استان سیستان و بلوچستان حداکثر 25 روز

2- آب های استان هرمزگان حداکثر 30 روز

3- آب های استان بوشهر حداکثر 25 روز

4- آب های استان خوزستان حداکثر 15 روز.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فراوری محصولات شیلات به بیش از یک میلیون و 200 هزار تن می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری محصولات شیلات به بیش از یک میلیون و 200 هزار تن می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید