تعامل با همسایگان، حلقه مفقوده توسعه صادرات منطقه ای ایران است

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

تعامل با همسایگان، حلقه مفقوده توسعه صادرات منطقه ای ایران است

در مراسم انعقاد این تفاهم نامه، مهدی اقتصادی، سرپرست مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران با بیان اینکه این تفاهم نامه که با هدف حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها منعقد می شود، گفت: در پی رسیدن به الگویی مناسب هستیم تا بتوانیم مسائل مورد نیاز کشور را در حوزه صادرات دانش بنیان مرتفع کنیم.

او شرح داد: در این جهت قطعا به تعامل با پارک های علم و فناوری نیاز داریم تا بتوانیم از شرکت های دانش بنیان و نوآوری که محصول تولید کرده و نیاز به تجاری سازی محصول خود دارند، حمایت کنیم.

اقتصادی افزود: جامعه هدف ما برای صادرات کشورهای همسایه ای هستند که حتی با وجود تحریم ها می توانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم. اگر در این میان دست اندرکاران وزارت خارجه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با ما همراه باشند، می توانیم این مهم را محقق کنیم.

اقتصادی افزود: حلقه گمشده در این میان برقراری تعامل و ارتباط مناطق با یکدیگر است. به این منظور برگزاری نمایشگاه هایی با همکاری اتاق های مشترک بازرگانی، همسو کردن کمیسیون های مختلف اتاق ایران و در ادامه شناسایی فرصت ها در قزاقستان برای بازرگانی در ایران از اقداماتی است که می تواند موثر باشد.

در ادامه این مراسم دبیرکل مجمع تشکل های دانش بنیان با بیان اینکه مرکز شتابدهی صادرات باید به عنوان حلقه واسط میان کسب وکارهای سنتی و مدرن عمل کند، گفت: در این میان صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز همراه ما هستند و می توانیم از ظرفیت های موجود بهره ببریم.

سحر بنکدارپور با تاکید بر اینکه از حدود 6هزار شرکت دانش بنیانی که در صندوق نوآوری و شکوفایی به ثبت رسیده، نزدیک 200 شرکت قابلیت صادراتی دارند، شرح داد: در صددیم با شناسایی این شرکت ها و حمایت از آنها گام بزرگی در صدد صادرات محصولات دانش بنیان کشور برداریم. در این میان اقداماتی همچون ثبت برند بین المللی، برگزاری دوره های آموزشی، نیازسنجی در بازار هدف، برگزاری جلسات B2B و... می تواند در دستور کار قرار گیرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان نیز در مراسم انعقاد این تفاهم نامه با بیان اینکه امیدوارم این اقدام منجر به ورود جریان نوآورانه به اتاق های مشترک بازرگانی شود، گفت: مطالبات اقتصاد نوین بازآفرینی نظام کسب و کار است و بر ما لازم است که با این نوآوری ها که در منظقه و جهان در حال وقوع است، همسو شویم.

امیرعابدی ادامه داد: باید متوجه باشیم که حتی اگر درها هم بسته باشد نوآوری و تکنولوژی از پنجره وارد می شود. چنانچه اکنون شاهد آن هستیم که بسیاری از کسب وکارها در بستر هوش مصنوعی تغییر کرده اند.

او گفت: این تفاهم نامه برای تسهیل فعالیت های فعالان بخش خصوصی در حوزه تجارت لازم است به شرطی که منجر به اقدامات اجرایی شود. ضمن اینکه برگزاری دوره های آموزشی برای شرکت های نوآور و دانش بنیان در حوزه روابط خارجی و فعالیت های اقتصادی موضوع مهمی است که باید به آن پرداخته شود.

عابدی با بیان اینکه در این میان نقش واسطه گری باید به سلامت انجام گیرد، گفت: تولیدات شرکت های دانش بنیان و نوآور تکمیل کننده بخش صنعت هستند، اما باید موانع را به درستی شناسایی کنیم تا منجر به شتابدهی در جهتی که نادرست است نشویم.

بر اساس این گزارش، ایجاد سالن نمایش کالا، ارائه خدمات مشاوره و بازاریابی، اعزام و پذیرش هیات های تجاری، رتبه بندی شرکت ها، برگزاری دوره های آموزشی، بررسی بازارهای هدف و... از مسائلی است که در این تفاهم نامه به آنها پرداخته شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تعامل با همسایگان، حلقه مفقوده توسعه صادرات منطقه ای ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعامل با همسایگان، حلقه مفقوده توسعه صادرات منطقه ای ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید