آخرین اخبار از نظرسنجی انتخابات آمریکا

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، تا تاریخ 27 اکتبر، یعنی روز گذشته نزدیک به 70 میلیون یا رقم دقیق تر، 5/ 69 میلیون نفر در ایالات متحده در رای گیری زودهنگام شرکت کردند که در نوع خود بی سابقه است. این موضوع می تواند دو دلیل داشته باشد؛ ترس از کرونا به دلیل ازدحام در روز سوم نوامبر و دیگری اشتیاق مردم برای بیرون راندن ترامپ از کاخ سفید. اما هرکدام از این دو عامل نیز در نظر گرفته شود، در آمریکا یک رکورد بی سابقه ثبت شده است. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، در حالی که تنها کمتر از یک هفته دیگر به انتخابات آمریکا مانده است، موج حضور رای دهندگان در رای گیری زودهنگام قابل مشاهده است. این دقیقا نزدیک به نیمی از افرادی است که در کل انتخابات سال 2016 شرکت کرده بودند. بنابر آمارها تا به امروز میزان رای زودهنگام برابر با 54 درصد از رای کل واریزشده در انتخابات 2016 است.

آخرین اخبار از نظرسنجی انتخابات آمریکا

ترس از بیماری پاندمی، ترس از تاخیرهای پستی و افرادی که متاثر از مناظرات ریاست جمهوری به پای صندوق های رای رفتند، یک موج بی سابقه در رای گیری زودهنگام آفریده است. تا روز سه شنبه به وقت آمریکا، افزون بر 5/ 69 میلیون نفر رای خود را از طریق پست یا زودهنگام ثبت کردند و به نظر می رسد که ادامه این رویه به خلق یک رکورد تازه در انتخابات آمریکا منجر شود. رای گیری زودهنگام حتی در ایالت های موسوم به میدان نبرد سال جاری بسیار چشمگیر بوده؛ حتی رای گیری ها در برخی مناطقی که غیرمعمول بسته شده اند نیز عجیب بوده است.

در تگزاس تا 27 اکتبر نزدیک به 87 درصد از رای سال 2016، در انتخابات زودهنگام محقق شده است. در فلوریدا نیز دو سوم از آرایی که در سال 2016 در این ایالت حساب شد، در انتخابات زودهنگام سال جاری واریز شده است. این رقم در کارولینای شاقتصادی 72 و در جورجیا 71 درصد است. ویسکانسین و میشیگان هر دو در نیمه راه قرار دارند.

مایکل مک دونالد، استاد علوم سیاسی در دانشگاه فلوریدا که اطلاعات پیش بینی از انتخابات سال جاری را بر اساس رای گیری زودهنگام جمع آوری می کند، می گوید: این ارقام بی نظیر هستند. این فرایند به این معنی است که در رای گیری حضوری در روز انتخابات احتمالا پیشتازی با جمهوری خواهان باشد و دموکرات ها نیز ممکن است بر اساس جدول بندی آرای غیابی جایگاه خود را به دست آورند.

مقامات کارزارها و کارشناسان انتخاباتی هنوز در حال تلاش برای معین گستردگی آرا هستند تا تخمین بزنند این مقدار از حضور مردم در انتخابات زودهنگام به سود کدام یک از دو حزب اصلی است. آنها می خواهند علت اصلی اشتیاق حضور مردم در انتخابات زودهنگام را متوجه شوند. مک دونالد در یک نوشته اذعان می کند که ادامه حضور مردم در رای گیری زودهنگام موجب می شود تا پیش از روز انتخابات در سوم نوامبر، رکورد حضور مردم در انتخابات سال 2016 شکسته شود.

در این حال کارزار انتخاباتی بایدن که با ترس و امید همراه است، روز دوشنبه گفت که او در آیووا و جورجیا و در نهایت در ویسکانسین و فلوریدا برنامه انتخاباتی برگزار خواهد کرد. کارزار انتخاباتی بایدن در روز سه شنبه در شرایطی در منطقه ای از جورجیا برنامه خود را اجرا کرد که در سراسر منطقه نشانه هایی از پرچم ها و کارزار انتخاباتی ترامپ دیده می شد و این امر ترس را دوباره به جان دموکرات ها انداخته است که آیا آنها دوباره قدم در راهی گذاشته اند که پیش تر در سال 2016 برای آنها رخ داده بود.

کارزار انتخاباتی ترامپ در نظر دارد تا تصویری از بایدن نشان دهد که آنها کاملا اطمینان از پیروزی دارند؛ اما داستانی شبیه داستان هیلاری کلینتون در سال 2016 به وجود آید. تیم مورتاف، مدیر ارتباطات انتخاباتی کارزار دونالد ترامپ در این باره می گوید: البته که دموکرات ها وقت خود را در ایالت هایی هدر می دهند که هیچ شانسی برای پیروزی ندارند. این در حالی است که دونالد ترامپ کارزار انتخاباتی خود را در سه ایالات میشیگان، ویسکانسین و نبراسکا برگزار کرد که در سال 2016 در آنها برنده شده بود. رئیس جمهوری آمریکا امیدوار است که رای دهندگان همچنان به او باور داشته باشند که مرد مبارزه برای صنایع و کشاورزی آمریکا است؛ دو موضوعی که در غرب میانه (Midwest)بسیار مهم هستند.

او نخستین روز مبارزه خود را در میشیگان آغاز کرد و به هوادارانش گفت که مساله انتخابات روز سوم نوامبر برای این ایالت بقای اقتصادی است؛ ایالتی که پایگاه صنعت خودروی ایالات متحده است. او مدعی شد که قرارداد ها و سیاست های تجاری مدنظر جو بایدن، نامزد دموکرات ها، باعث آسیب زدن به خودروسازی و سایر صنایع خواهد شد؛ درحالی که او تا پیش از شیوع کرونا رونق اقتصادی را رقم زد.

ترامپ گفت اقتصاد ایالت میشیگان که تا پیش از پاندمی قوی بود، اکنون ضربه خورده است و به زنان حاضر در میان هزاران هوادار خود که زیر باران و در فضای باز ایستاده بودند، گفت: ما شوهرانتان را به سر کار بازمی گردانیم. رئیس جمهوری آمریکا اشاره ای هم به محدودیت های کرونایی اعمال شده توسط گرچن ویتمر، فرماندار دموکرات میشیگان کرد و گفت: درمان بدتر از خود مشکل نخواهد بود. او سپس به ویسکانسین سفر کرد که ساعاتی قبل از آن مقامات بهداشتی محلی از افزایش مرگ ومیر ناشی از کرونا و بستری شدن خبر داده بودند. تونی اِورز، فرماندار دموکرات ویسکانسین، کاخ سفید را متهم کرد که از مبارزه علیه ویروس کرونا دست کشیده است و تاکید کرد که رهبران جمهوری خواه پیام های متناقضی درباره نحوه برخورد با این پاندمی ابراز می کنند.

او قبل از ورود دونالد ترامپ توییت کرد: هیچ راهی برای پنهان کردن این موضوع نیست. ما با یک بحران فوری روبه رو هستیم و این خطر واقعی برای شما، خانواده تان، دوستانتان، همسایگان و مردمی است که به آنها اهمیت می دهید. دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 با اختلاف اندکی برنده انتخابات در میشیگان و ویسکانسین شد؛ ولی نظرسنجی های روزهای اخیر نشان می دهد که بایدن پیشتاز است.

ایستگاه آخر نامزد جمهوری خواهان در کارزار خود، نبراسکا بود که سال 2016 بدون دردسر در آن برنده شد. این سه ایالت برای ماندن ترامپ در کاخ سفید کلیدی هستند. از سوی دیگر، جو بایدن، رقیب دموکرات کارزار انتخاباتی خود را در جورجیا برگزار کرد که دونالد ترامپ در سال 2016 با فاصله زیادی در آن برنده شده بود. جورجیا از سال 1992 تا به امروز به هیچ نامزد انتخابات دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری رای نداده است؛ ولی نظرسنجی روزهای اخیر نشان می دهد که آرا شناور است و بایدن قصد دارد که در این ایالت برنده باشد و کرسی های بیشتری را برای دموکرات ها در سنا به دست آورد.

بایدن در کارزار خود در وارم اسپرینگ ایالت جورجیا گفت: من به عنوان یک دموکراتِ مفتخر مبارزه می کنم؛ ولی به عنوان رئیس جمهوری آمریکایی حکومت می کنم. او اضافه کرد: من هم با دموکرات ها و هم با جمهوری خواهان کار می کنم. به همان اندازه برای کسانی که از من حمایت می کنند، کار می کنم. برای آنها هم که حمایت نمی کنند کار می کنم. وظیفه رئیس جمهوری همین است؛ وظیفه ای که ایجاب می کند به همه توجه نشان دهد. این نامزد دموکرات سپس به آتلانتا، شهر کلیدی با اکثریت جمعیت آفریقایی- آمریکایی رفت با امید به اینکه رای بالای آنها را به دست آورد. هفته آخر مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با افزایش شدید نگرانی ها درباره همه گیری ویروس کرونا همزمان شده است.

با وجود پاندمی، سال جاری شمار رای دهندگانِ پیش از موعد دموکرات ها بیش از جمهوری خواهان بوده است. در حالی که جو بایدن در بسیاری از نظرسنجی های ملی پیشتاز است و در ایالت های کلیدی نیز مقبولیت بیشتری دارد، کمپین دونالد ترامپ به حضور هواداران او در روز سوم نوامبر امید بسته است. نامزد پیروز باید 270 رای الکترال را به دست بیاورد که به معنای برنده شدن در رای گیری ملی نیست، بلکه باید در هر ایالت به صورت جداگانه برنده شود و آرای الکترال آن ایالت را از آن خود کند. آرای الکترال نیز به نسبت جمعیت هر ایالت تفاوت می کند. تمام آرای الکترال ایالتی به نامزدی داده می شود که در آن ایالت برنده انتخابات شده باشد.

نگرانی دموکرات ها از تغییر نتیجه انتخابات

پیشنهاد دیوان عالی کشور برای شمارش آرا در روز پس از انتخابات ممکن است نتیجه آن را عوض کند و حالا این پیشنهاد نگرانی هایی را در باب جنگ های پس از انتخابات به وجود آورده است. تصمیم دیوان عالی آمریکا برای ممنوعیت شمارش آرای پستی پس از روز انتخابات در ویسکانسین برای بسیاری از دموکرات ها جای تعجب نداشت؛ اما ایده قاضی برت کاوانا زنگ های هشدار را درباره یک جنگ داخلی به صدا در آورده و حالا این شائبه مطرح شده است که وی کاملا از دونالد ترامپ جانبداری می کند و پشتیبان این ایده ترامپ است که گفته هر نوع شمارش آرا در فردای روز انتخابات می تواند تقلب به حساب آید.

اوایل روز دوشنبه ترامپ در توییتی نوشت: روز شمارش آرا سوم نوامبر است. او بدون اینکه مدارک مستندی ارائه دهد، گفت که رای گیری پستی مسائل بزرگی رقم خواهد زد. در این شرایط دونالد ترامپ قصد دارد تا در صورت باخت دموکرات ها را به چالش بکشد و نگرانی دموکرات ها نیز از این است که موضوع انتخابات به دیوان عالی این کشور کشانده شود. جایی که حالا با حضور قاضی ایمی برت، برتری مطلق از آن جمهوری خواهان شده و هم اینک شاهد حضور 6 قاضی محافظه کار و 3 قاضی لیبرال است.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز

به "آخرین اخبار از نظرسنجی انتخابات آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین اخبار از نظرسنجی انتخابات آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید