کشفیات تل آجری روشنگر زوایای شهر پارسه هستند

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، ایسنا/ براساس سخنان مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، کشفیات تل آجری روشنگر زوایای شهر پارسه هستند.

کشفیات تل آجری روشنگر زوایای شهر پارسه هستند

قضیه چیست؟

حمید فدایی پیرامون اینکه کشفیات تل آجری روشنگر زوایای شهر پارسه هستند، گفت: تخت جمشید در داخل و چه در خارج از کشور شناخته شده است و همگان اینجا را به عنوان یک محوطه شاخص در حوزه میراث سنگی که عمده آن مربوط به دوره هخامنشی بوده، می شناسند؛ دوره ای که پایتخت آن در پارسه اهمیت ویژه ای می یابد و عرصه حکومت نه تنها مختص به این تخت گاه بلکه حوزه ای فراگیر است.

وی گفت: پارسه پایتخت دوره هخامنشی و شهری بوده که نیمی از دنیای باستان از آن رهبری و مدیریت می شده و شواهد آن در دشت بزرگ مرودشت به صورت پراکنده وجود دارد، لذا محافظت از این عرصه مهم و تاریخی کار کوچکی نیست، عرصه ای که بالغ بر هشتاد و پنج هزار هکتار را شامل می گردد؛ به عدد ساده ولی در زمینه مسئولیتی، حفاظت و صیانت از میراثی که در محدوده جغرافیایی آن قرار گرفته اند بدلیل وجود چند شهر، تعداد زیادی بخش و ده ها روستا با شواهد آثار پیدا و پنهانی که باید همه آنها کنترل و حفاظت شوند، کاری بسیار سخت و سخت است.

فدایی با بیان اینکه از سال 1310 فعالیت این پایگاه آغاز شده، گفت: طی 9 دهه گذشته و در حوزه میراث و فرهنگ بزرگان زیادی بوده اند که در زمینه نگهداری و صیانت از میراث فرهنگی خدمات شایان توجهی را به این مکان ارایه کرده اند و امروز هم موضوعات نگهداری و ساماندهی از سوی همکاران متخصص و صدیق ما در پایگاه دنبال می گردد. اگرچه در طول همه سالهای گذشته موضوعات حفاظت و نگهداری از سوی پایگاه دنبال شد، اما با توجه به گستردگی و وسعت حرایم تخت جمشید، حفاظت از پهنه منظری محوطه با مشکلاتی روبروست.

او اضافه نمود: این منظر خود شامل حوزه های زیست محیطی و پهنه های طبیعی و ارزشمند ملی هم بوده و به این جهت تقابلی بین حوزه میراثی با میراث طبیعی شکل گرفته و مباحث زمین شناسی و زیست بوم را در بر می گیرد که باید به این مساله بیشتر توجه گردد.

فدایی با بیان اینکه یکی از دلایل ایجاد تخت جمشید در این مکان، توجه سازندگان این بنای باشکوه به مسئله زیست بوم بوده است، گفت: ویژگی خاص اقلیمی و زیست بومی این منطقه باعث شده این مجموعه بزرگ و با شکوه در اینجا پدید آید و فراتر از آن اینکه زمینه ساز ایجاد تمدنی از هزاره پنجم قبل از میلاد تا به امروز در این پهنه تاریخی باشد.

او با بیان اینکه حتی از دوران پیش از تاریخ و پارینه سنگی میانه هم آثار شاخص در این محدوده وجود دارد، گفت: در واقع رودخانه های کر و سیوند و حاصلخیزی دشت از مهمترین عوامل ایجاد حوزه تمدنی در پهنه مرودشت بوده و بنابراین مسئله زیست بوم در این منطقه که زمینه ساز شکل گیری تمدن های کهن در دشت بوده حایز اهمیت فراوان است، اگرچه به نظر می رسد محافظت آن به درستی انجام نشده و نسبت به آن غلفت شده است.

او گفت ملاحظات ویژه در حفاظت از عرصه مستقیم اثر شامل تخت گاه و مجموعه کاخ های مجموعه باعث شده در دهه های گذشته به منظر و زیست بوم تخت جمشید کمتر پرداخته گردد، بنابراین ضروریست به ظرفیت های مکانی و زیست محیطی منطقه که از دلایل ایجاد مجموعه است توجه بیشتری گردد و از ارزش های آن محافظت گردد.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید گفت: ظرفیت های طبیعی و محیط زیستی در تخت جمشید میراثی است در دل میراث که باید به درستی مورد شناسایی و حفاظت قرار گیرد. موضوعی که توسط مردمان دوره باستان با تعامل سازنده ایشان با محیط شناسایی شده و در وحدتی بی نظیر با جنبه های فنی و با نگاهی هنرمندانه و معمارانه به عنوان ظرفیت در خلق تمدن ها مورد بهره برداری قرار گرفته است.

فدایی گفت: امروزه بی توجهی به تعامل سازنده با محیط زیست و بهره برداری نامناسب از منابع طبیعی و از جمله منابع آبی، مخاطرات گسترده ای را در دشت که خود بخشی از بستر تمدنی و تاریخی منطقه و بخشی از پارسه باستانی محسوب می گردد، ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه در مورد شهر پارسه سئوالات بیشماری مطرح است که باید به جواب آنها نه در تخت جمشید بلکه در حریم و منظر آن پیدا کرد، به همین دلیل رویکرد باستانشناسی و حفاظت طی یک دهه گذشته به سمت پهنه دشت به عنوان بخشی از منظر طبیعی و تاریخی تخت جمشید معطوف شده است.

فدایی اجرایی شده پروژه کاوش در محوطه های مختلف هخامنشی را در همین راستان ارزیابی و گفت: بکی از این اقدامات پژوهشی فصل های مختلف کاوش در تل آجری و محدوده شهر پارسه بوده که همچنان ادامه دارد.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید با بیان اینکه نتایج حاصل از مطالعات و پژوهش ها که به تدریج اطلاع رسانی می گردد، روشن کننده زوایای مختلف از تمدن پارسه، خواهد بود، گفت: پارسه شهری است که خیلی از مشخصات آن را نمی شناسیم، زیرا بسیاری از شواهد آن طی مداخلات گسترده کشاورزی و توسعه در قرن حاضر در منطقه تخریب شده و بخش های از آن نیز در زیر رسوبات دشت مدفون است.

فدایی گفت: در طول چهار فصل بررسی های باستان شناسی در منطقه شواهد زیادی از آثار به جای مانده شهر پارسه مورد بررسی قرار گرفته که لزوم حفاظت گسترده تر از شواهد موجود تاریخی را گوشزد می کند.

منبع: همگردی

به "کشفیات تل آجری روشنگر زوایای شهر پارسه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفیات تل آجری روشنگر زوایای شهر پارسه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید