چگونه می توان شخصی را از ارث محروم کرد؟

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، این جمله که از ارث محرومت می کنم برای بسیاری از افراد آشنا است و ممکن است بارها و بارها آن را شنیده باشند. در بیشتر مواقع، این عبارت به وسیله پدرانی به کار می رود که با بعضی رفتارهای بچه ها خود مخالف اند و می خواهند با این حربه آن ها را به انجام رفتارهایی مطابق میل خود مجبور نمایند.

چگونه می توان شخصی را از ارث محروم کرد؟

شنیدن محرومیت از ارث ممکن است موجب نگرانی بعضی بچه ها شود. حتی در مواردی همین افراد، با این جمله از قصد و نیت اصلی خود منصرف شوند. اما در این میان، هستند افرادی که به علت داشتن دانش حقوقی، به این عبارت اعتنا نمی نمایند. این افراد می دانند این موضوع پایه حقوقی و قانونی ندارد و هیچ کس نمی تواند دیگری را از چنین حقی محروم کند. در این مطلب از وبلاگ دیدنی ها به موضوع نحوه محروم کردن افراد از ارث می پردازیم.

امکان محرومیت از ارث

فرد تا زمانی که زنده است می تواند همه گونه دخل و تصرفی در اموال خودش داشته باشد. برای مثال فردی که خانه های متعدد و اموال زیادی دارد، تا در قید حیات است، می تواند به موجب سند رسمی یا هرگونه انتقال قطعی، اموالش را به نام دیگران انتقال دهد. هیچ کس هم نمی تواند به او اعتراضی داشته باشد. زیرا مال خودش بوده و اختیارش را داشته است. البته باید توجه داشت که عمر دست خداست و کسی نمی تواند پیش بینی کند چه زمانی مسافر آخرت است تا بر اساس آن تصمیم گرفته و اموالش را تقسیم کند اما به هرحال منعی برای این تقسیم وجود ندارد.

براساس شرع ممکن است شرایطی مانع از تحقق ارث شود مانند کسی که به عمد، شخصی را که از او ارث می برد، بکشد اما این با باور عمومی که درباره محرومیت از ارث وجود دارد فرق دارد. در واقع در نظام حقوقی ایران، محرومیت از ارث فاقد اعتبار قانونی است. شخص از طریق وصیت نمی تواند ورثه خود را از ارث محروم کند. بعلاوه قانون به متوفی فقط امکان وصیت در خصوص یک سوم از مال اش را داده است.

به محض فوت نمودن متوفی دیگر امکان انجام هیچ گونه اقدام حقوقی را ندارد. تشخیص وارث بودن یا نبودن افراد به عهده قانون است. قوانین ارث از جمله قواعد آمره است. اراده شخص تاثیری در تحقق سهم الارث وراث ندارد.

قانون گذار در ماده 837 قانون مدنی صراحتا بیان داشته است که اگر کسی به موجب وصیت، یک یا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند، وصیت مزبور نافذ نیست.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب نحوه تقسیم ارث خانه بین بچه ها و همسر متوفی را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "چگونه می توان شخصی را از ارث محروم کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه می توان شخصی را از ارث محروم کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید