چرا صنعاء بر روی هدف دریافت آرامکو متمرکز شده است؟

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، یک وبگاه یمنی با اشاره به این که، صنعاء اخیرا، بر روی هدف قرار دادن تاسیسات شرکت نفتی آرامکو در عمق خاک سعودی متمرکز شده و دیگر تنها به هدف قرار دادن تاسیسات نظامی سعودی ها بسنده نمی کند، به بررسی اهداف این امر پرداخت.

چرا صنعاء بر روی هدف دریافت آرامکو متمرکز شده است؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دیدنی ها، برای دومین بار طی کمتر از یک هفته، نیروهای صنعاء، غول نفتی آرامکو را در عمق خاک سعودی هدف قرار دادند. اما به راستی هدف صنعاء از این اقدام و تمرکز بر هدف قرار دادن تاسیسات این شرکت نفتی چیست؟

پایگاه خبری الخبر الیمنی طی یادداشتی به این موضوع پرداخت و نوشت: در جدیدترین عملیات تهاجمی نیروهای صنعاء در عمق خاک سعودی، سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن از هدف قرار دریافت تاسیسات آرامکو در جازان با هفت موشک بالستیک از مجموع 11 پهپاد و موشک بالستیک استفاده شده در این عملیات، خبر داد.

در ادامه این یادداشت آمده است: آرامکو که ستون فقرات اقتصاد عربستان سعودی است، در جازان، تاسیسات راهبردی متعددی دارد که مهمترین آنها پالایشگاه جازان است که روزانه نزدیک به 400 هزار بشکه نفت خام سنگین عربی را که به قیمت بالایش معروف است، تولید می کند. این پالایشگاه که در سال 2018 تکمیل شد، وجه دیگر آرامکو پس از تاسیسات این شرکت در منطقه صنعتی الجبیل بود.

تصاویری که تا به امروز از جازان به دست رسیده، بیانگر آتش سوزی مهیب و وارد آمدن خسارات اقتصادی بالا در این تاسیسات است که احتمالا به توقف کوتاه مدت فعالیت این پالایشگاه منجر خواهد شد. نیروهای صنعاء در این مامورین از سامانه موشکی جدیدی از نوع سعیر در کنار پهپادها برای غیرفعال کردن سامانه پدافندی پاتریوت استفاده کرده اند. امری که بیانگر وارد آمدن خسارات زیاد چه در تاسیسات آرامکو و چه سامانده پدافندی است که قادر به رهگیری و انهدام موشک ها و پهپادهای یمنی نیست.

بنا بر این گزارش، حمله به آرامکو در عملیات اخیر، در ادامه حملات چند روز پیش صنعاء است که طی آن با 17 پهپاد و موشک بالستیک، عمق خاک سعودی هدف قرار گرفت. عملیاتی که با نام سی ام شعبان نام گرفت و به گفته سخنگوی نیروهای مسلح یمن، طی آن تمرکز اصلی بر روی هدف قرار دادن تاسیسات آرامکو در الجبیل و جده بود.

بنا بر این تحلیل، صنعاء از آغاز حملات هوایی در عمق خاک سعودی که در پاسخ به تشدید حملات هوایی ائتلاف سعودی علیه مأرب و سایر استانهای یمن، انجام می داد، صرفا بر روی حمله به اهداف نظامی مانند فرودگاه أبها، فرودگاه الملک خالد در خمیس مشیط و سایر پایگاه های نظامی در جازان و ریاض متمرکز بود اما اکنون، بر روی حمله به اهداف اقتصادی مانند شرکت آرامکو متمرکز شده است. به راستی هدف از این اقدام نیروهای یمنی چیست؟

برای عربستان سعودی، آرامکو بزرگترین منبع درآمد ملی و ستون فقرات اقتصاد کشور است. به اعتقاد کارشناسان روسی، هدف قرار دریافت تاسیسات این شرکت به معنای محدود کردن توانمندی های ریاض برای تامین عملیات های آن در ریاض و خرید مواضع بین المللی به منظور عدم اعمال فشار بر سعودی ها برای عقب نشینی فوری از جنگ یمن است.

بنا بر این گزارش، از نظر صنعاء، هدف قرار دادن آرامکو در این زمان، پیام های زیادی را به همراه دارد. نخست این که، این حمله در پاسخ به محاصره تحمیلی سعودی ها و توقیف کشتی های سوخت و جلوگیری از ورود آنها به بندر الحدیده از بیش از یک سال پیش است. ضمن اینکه ریاض حاضر به جدا کردن بعد انسانی از سیاسی و نظامی نیست و برای تحقق اهداف و دستاوردهای سیاسی خود پس از شکست نظامی، همچنان بر مرتبط کردن این پرونده ها با یکدیگر لجاجت می ورزد.

هدف قرار دادن آرامکو در سایه نشانه های موجود مبنی بر ورود نیروهای صنعاء به مأرب، سعودی ها را مقابل یک امتحان سخت قرار می دهد، آن هم این که اگر ریاض اقدام به بمباران میدان های نفتی و تاسیسات مأرب کند، صنعاء نیز همه توانمندی های خود را علیه آرامکو به کار می گیرد.

در انتها این یادداشت آمده است که صرف نظر از اهداف صنعاء از متمرکز شدن بر حمله علیه تاسیسات آرامکو، داده های موجود نشان می دهد که این شرکت به عنوان یک شریان حیاتی سعودی ها در راستا آن است که در مرحله آینده، هدف نیروهای صنعاء باشد و مهم تر از آن، این است که در صورت تداوم و تشدید حملات نظامی ائتلاف سعودی علیه یمن و تعلل در مذاکرات، این تاسیسات به گونه ای هدف موشک های جدید یمن قرار می گیرد که آینده آن به خطر خواهد افتاد.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "چرا صنعاء بر روی هدف دریافت آرامکو متمرکز شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا صنعاء بر روی هدف دریافت آرامکو متمرکز شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید