مالک سیمان مردم اند نه دولت

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، بحث سیمان دست بردار اخبار نیست؛ کالایی اساسی برای فعالیت های عمرانی که نبود آن در بازار اکنون قیمت آن را 10 روزی است به اوج رسانده است. اما بحثی مقدم بر این هم وجود دارد که از زمان وارد کردن سیمان در بورس داغ شد و حالا باز بحث بر سر آن بالا گرفته است و برخی شرایط کنونی بازار سیمان را به دلیل وارد کردن آن به بورس می دانند. طرحی که موافقان و مخالفانی دارد، اما مهم ترین مخالف آن روز دوشنبه قد علم کرد؛ خود وزیر راه که کمی به بالا و پایین آن می پردازیم.

مالک سیمان مردم اند نه دولت

به گزارش شرق؛ آقای وزیر شب قبلش در تلویزیون صحبت هایی کرد که لاجرم تیتر فردای خبرگزاری ها شد. وزیر راه و شهرسازی گفت: ورود سیمان و فولاد به بورس یک نوع گروگان گرفتن مردم است که با این قضیه مخالفم و اعضای دولت هم با من هم نظر هستند.

اسلامی در یک برنامه تلویزیونی درباره گرانی های اخیر سیمان و فولاد گفت: متأسفانه در کشور ما از هر مسئله ای که پیش می آید، بعضی افراد سوءاستفاده می نمایند. این قطعی برق که به علت یاری به زندگی مردم صورت گرفت، هم زمان شد با اقدامی که دولت هیچ نقشی در آن ایفا ننموده بود. سیمان را در بورس بردند که من مخالف این موضوع هستم. وزیر گفت همان شیوه سنتی توزیع خیلی خوب بود و بی علت آن را به هم زدیم: سیمان همیشه یک بازار سنتی داشته که در سطح کشور تأمین می شده است. وقتی وارد بورس می گردد، یک نوع گروگان گرفتن مردم از سوی عده ای است که بتوانند پول دار شوند و تحصیل مال نمایند.

دیروز هم این مسئله را در دولت مطرح کردم و همه اعضای دولت با من هم نظر هستند که این کار نباید صورت می گرفت و باید همان روش قبلی باشد. ما هیچ زمانی در کشور مشکل سیمان نداشتیم، اما در یک ماه گذشته قیمت آن چهار برابر شده است. باید اجازه دهند همان فرایند شبکه ای که وجود داشت و راحت سیمان را توزیع می کرد، ادامه پیدا کند.

جلسه ای هم در مجلس شورای اسلامی با حضور دو وزیر صمت و نیرو تشکیل شد تا به آنالیز مسئله گرانی و کمبود سیمان و فولاد پرداخته گردد، اما برون داد مشخصی نداشت و به ذکر حرف های کلی بسنده شد. در میان این صحبت ها، شایعه خروج محدود سیمان از بورس هم از سوی بعضی رسانه ها مطرح شد. تجارت نیوز نوشت آنالیز ها حاکی است بر مبنای جلسات آخر هفته (گذشته) در وزارت صمت و صورت جلسه مربوطه، فراوری سیمان کشور به علت محدودیت برق به اندازه زیادی کاهش داشته و در تناسب با تقاضا نیست.

بر این اساس، پیشنهاد وزارت صمت به دولت، عدم عرضه سیمان در بورس کالا به مدت محدود بوده و نه خروج سیمان از بورس کالا و در صورت تأمین برق مورد احتیاج سیمانی ها، موضوع عدم عرضه در بورس کالا منتفی می گردد و عرضه طبق روال گذشته می تواند تداوم یابد.

حدس هایی که با صحبت های تند وزیر راه درباره بورس سیمان قوت گرفت. یک فعال بازار درباره جلسه برای تصمیم به خروج از بورس، به نکته ای اشاره نمود که درخور تأمل است: در جلسه تصمیم گیری درباره خروج سیمان از بورس کالا، نه نماینده ای از بورس کالا حضور دارد و نه نماینده ای از انجمن فراورینمایندگان سیمان!.

به هرحال در خروجی جلسه رسمی آنالیز سیمان به این اکتفا شد که کارگروهی با مسئولیت معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت و با عضویت سازمان حمایت، معاونت بازرگانی داخلی، معاونت امور صنایع و انجمن صنعت سیمان تشکیل گردد و نسبت به آنالیز و مدیریت موضوعات مطروحه اقدام نمایند و تصمیمات کمیته مذکور به منزله مصوبات کارگروه تنظیم بازار تلقی گردد و هم پیش دریافت خرید سیمان در بورس صددرصدی می گردد.

مسئله بورس: سنت یا صنعت؟

اما مسئله بورس، فارغ از کمبود فعلی سیمان در بازار، بحثی پردامنه است. عده ای برخلاف وزیر معتقدند عرضه سیمان در بورس موجب حذف واسطه گری و دلالی است و از فراوری به اصطلاح سلطان هم جلوگیری می نماید. مثلا جمارانی، رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، پیش از این درباره مطرح کردن بحث بورس، درخصوص مشکل سیمان گفت: ببینید، این ها کسانی هستند که از این کار و شفاف سازی آن ضربه خورده اند، بالاخره باید فضا را آلوده نمایند.

شما بروید ببینید از زمان اولین عرضه به تاریخ 3/9 تا 14/4 قیمت ها چقدر بوده است؛ یعنی تا شروع قطعی برق. اینکه دیگر کاملا قابل آنالیز است و به راحتی می توانید در سایت ببینید. با بورس کالا بسیاری منافعشان از دست رفت و این حرف ها را مطرح می نمایند.

اما اینکه مخالفت با ورود یک کالای اساسی به بورس، آن هم کالایی با داشتن بازار نامطمئن و غیرشفاف چطور به این صراحت از دهان وزیر گفته می گردد، سؤالاتی را برای بسیاری مطرح نموده است. مثلا جمارانی به صراحت هم در تلویزیون و هم به رسانه ها گفته بود تا به حال 60 تا 70 درصد از سیمان را 20، 30 نفر می خریدند و خواهان پیگیری مسئولان شد. اتفاقی که به گفته او با وارد شدن کالا به بورس از آن تا حد زیادی جلوگیری می گردد.

اما وقتی داستان گیج نماینده تر می گردد که وزیر صمت دیروز دوشنبه درباره سیمان صحبت کرد و هیچ اشاره ای به بورس نکرد و فقط کمبود برق را متذکر شد. رزم حسینی در جلسه کارگروه تنظیم بازار که دوشنبه برگزار گردید، با اشاره به مسائل ناشی از قطعی برق برای صنعت کشور گفت: با توجه به تصمیماتی که در وزارت نیرو گرفته شده بود، واحد های مختلف صنعتی با قطعی برق روبه رو شدند و بیشترین فشار ناشی از این عدم تأمین برق، به واحد های سیمانی و فولادی تحمیل شد که نشانی از توافق مورد اشاره وزیر راه بر سر مسئله بورس در آن دیده نمی گردد.

جمارانی: مالک سیمان مردم هستند نه دولت!

بار دیگر خیلی کوتاه با آقای جمارانی تماس می گیریم و نظر ایشان را درباره اظهارنظر وزیر راه می پرسیم. می گویند از خودشان بپرسیم. اصلا سیمان چطور وارد بورس شد؟ جمارانی می گوید: سیمان جزء کالا های الف و ب نیست، بنابراین وقتی ضوابط بورس را پاس کند، می تواند وارد بورس گردد. اما جهت محکم کاری نامه ای به آقای دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و در دو صفحه به آقای رزم حسینی نوشتیم و جواب این بود که، چون سیمان مشمول قیمت گذاری نیست، محدودیتی هم وجود ندارد. البته احتیاجی هم به این مستندات نبود.

پس چرا امروز وزیر حرف عده ای خاص را تکرار می نماید؟ این دیدگاه های قدیمی و مال 20، 30 سال پیش است. می گویند بازار را سنتی اداره کنیم! اصلا من می پرسم همین شرایط سال گذشته هم در زمستان وجود داشت؛ آن موقع که بورسی وجود نداشت؟ ما 16 هزار تومان می فروختیم به همین دلال ها. آن ها همان را می فروختند 60 هزار تومان به مردم. چرا وزارت راه جلوگیری نکرد؟ شما به اسم رسانه چرا اصلا متوجه نشدید؟.

درباره صاحبان سیمان می پرسیم: مسئله دیگر همین است. مگر اصلا سیمان مال دولت است؟ 60 درصد ظرفیت فراوری مال پنج، شش هلدینگ است؛ شستا، بنیاد مستضعفان، بانک ملی و صندوق بازنشستگی نیرو های مسلح. مابقی هم مربوط به سهام داران خرد است. حالا مثلا 42 میلیون نفر بیمه شده تأمین اجتماعی باید هزینه بدهند که پروژه ها جلو برود. صاحب این جنس کسان دیگر هستند نه دولت که بخواهند درباره اش تصمیم بگیرند.

منبع: فرارو

به "مالک سیمان مردم اند نه دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالک سیمان مردم اند نه دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید