درست کردن سبزه عید برای سفره هفت سین

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، درست کردن سبزه عید برای سفره هفت سین بسیار سرگرم کننده و جالب است. اگر هنوز برای سبزه سال 98 دست بکار نشده اید؛ ما چندین ایده برایتان داریم.

درست کردن سبزه عید برای سفره هفت سین

وبلاگ دیدنی ها | سرویس خانه داری - برای درست کردن سبزه عید برای سفره هفت سین روش های متخلفی است. می توان انواع بذرها را در ظرف ها و به شکل های مختلف کاشت که ما در این مطلب به ذکر بعضی از آن ها خواهیم پرداخت.

درست کردن سبزه عید برای سفره هفت سین:

1- برای سبز کردن سبزه، گندم ، جو ، ماش و عدس هر کدام را که خواستیم خیس نموده یکی دوشب؛ چند بار آبش را عوض می کنیم تا ترش نگردد بعد از اینکه کمی جوانه بسیار کوچک در آورد داخل دستمال نخی مرطوب نگهداری می کنیم تا جوانه در آمده و نوک آن کمی سبز گردد. مرتب دستمال را با اسپری نم دار می کنیم. بعد کف ظرف مورد نظر را ماسه تمیز و شسته ریخته و جوانه ها را به ظرف منتقل می کنیم. روزی 1-2 بار روی سبزه آب اسپری می زنیم. مواظب باشید که آنقدر آب ندهید که اگر ظرف رو کج نگه داریم آب کنار ظرف جمع گردد.

سبزه گندم

2- روش دیگر اینکه داخل جوراب زنانه نازک رنگ روشن تخم چمن ریخته روی آن خاک اره می ریزیم و بقیه جوراب را گره می زنیم. از اطراف جوراب قسمت پرشده تکه کوچکی جدا نموده با نخ دور آن را می بندیم. این برای گوش است برای چشم و دهن از دکمه استفاده می کنیم یا از سیم برق پوشش دار با رنگ های متفاوت. با سیم می توانیم برایش عینک بسازیم. حالا ظرف عظیمی را پر از آب نموده جوراب را داخل آن قرار می دهیم تا خاک اره خوب خیس بخورد. بعد از 1-2 ساعت در بشقاب یا کاسه را می گذاریم؛ به طوری که قسمت گره دار داخل بشقاب باشد. داخل بشقاب باید همواره آب داشته باشد. روی سر جوراب را مرتب اسپری می کنیم تا خشک نگردد.

سبزه با جوراب

3- برای سبزه که روی کوزه کاشته می گردد؛ روی کوزه پارچه نخی می کشیم. کوزه بدون لعاب باشد (سفالی). داخل کوزه را پر از آب می کنیم و شاهی یا خاکشیر را که 1 شب خیس نموده ایم روی پارچه یا جوراب می کشیم. اضافه جوراب را داخل کوزه قرار می دهیم و مرتب رو ان را اسپری می کنیم تا سبز شوند.

سبز کردن سبزه روی کوزه

4- میوه کاج را داخل آب انداخته تا پولک های آن از هم باز گردد. بعد بین پولک ها گندم جوانه زده می گذاریم تا سبز گردد.

سبزه با کاج

5- روش دیگر این است که بعد از اینکه گندم یا جو یا... جوانه زد داخل یک سبد دستمال نخی خیس گذاشته و جوانه ها را روی دستمال می ریزیم و روی جوانه ها را هم دستمال مرطوب می گذاریم. تا 2-3 روز وقتی کمی عظیمتر شد؛ دستمال رویی را بر می داریم و در آفتاب بیرون یا پشت پنجره می گذاریم و مرتب اسپری می کنیم و گاهی سبزه را می چرخانیم تا آفتاب به قسمت های دیگر سبزه برسد و به اندازه رشد کند. (از ارزن - تخم شاهی و ماشک نیز برای سبزه می توانید بهره ببرید).

سبزه عدس

سبزه تخم شاهی

6- روش دیگر سبز کردن سبزه در تخم مرغ است. برای این کار باید ابتدا یک سوم بالای تخم مرغ را بشکنید و محتویات داخل آن را خالی کنید. سپس تخم مرغ را بشویید و بگذارید تا خشک گردد. در داخل آن یک تکه پنبه بگذارید و دانه های جوانه ماش - عدس - گندم و یا هر جوانه ای که مورد نظرتان است را روی پنبه قرار دهید و کمی آب هم روی آن ها اسپری کنید. هر بار که خشک بود کمی آب روی آن اسپری کنید. بعد از 9 روز سبزه شما بلند و زیبا شده است و می توانید تخم مرغ را به شکل صورت آدم و یا به شکل های دیگر تزئین کنید.

سبزه با تخم مرغ

7- سبزه تخمه آفتابگردان و سبزه تخم کدو هم یکی دیگر از مدل های سبزه عید است. برای آغاز 2 لیوان تخمه آفتابگردان را 24 ساعت خیس کنید سپس در دستمال نخی بریزید. بعد از 3-4 روز، تخمه ها ریشه هایی به بلندی 7-8 س پیدا نموده و جوانه قلابی شکل آن ظاهر می گردد. در این مرحله تخمه ها آماده ریختن در ظرف اصلی می باشند. سبد یا ظرفی که برای این بذر استفاده می کنید باید حداقل 15 سانت دیواره داشته باشد. حتما 5 تا 7 سانت از لبه ظرف را خالی بگذارید تا ساقه های سبزه تعیین نباشد. توجه داشته باشید که ریشه های این سبزه دیرتر در هم فرورفته و فرم می گیرد.

سبزه تخمه آفتابگردان

سبزه تخمه کدو

مقدار لازم از هر دانه برای سبز کردن و مدت زمان کافی برای سبز شدن سبزه:

  • سبزه گندم 10 روز قبل از عید و مقدار گندم 1 لیوان عظیم
  • سبزه ماش و عدس 15 روز قبل از عید و 1 لیوان ماش یا عدس ضروری است.
  • سبزه شاهی یا خاکشیر 5 روز قبل از عید و مقدار 1 استکان
  • اما در خصوص تخمه آفتابگردان و تخمه کدو مقدار تخمه نصف لیوان کافی است و 7 روز به عید دست بکار درست کردن آن بشوید، چون به سرعت رشد می نماید.
منبع: ستاره

به "درست کردن سبزه عید برای سفره هفت سین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درست کردن سبزه عید برای سفره هفت سین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید