ایام کرونا فرصت خوبی برای مطالعه آثار مخازن موزه&zwnjها برای پژوهشگران فراهم کرد

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس گروه موزه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: شیوع کرونا و ایجاد شرایطی خاص در کشور و استان فرصت خوبی را برای محققان و پژوهشگران این حوزه ایجاد کرد تا به مطالعه آثار مخزن بپردازند.

ایام کرونا فرصت خوبی برای مطالعه آثار مخازن موزه&zwnjها برای پژوهشگران فراهم کرد

محمدرضا پهلوان در گفت وگو با وبلاگ دیدنی ها در خصوص سیاست های دولت در حوزه جهانگردی و به خصوص موزه ها اظهار کرد: از ابتدای سال 97 در این حوزه 11 موزه جدید را برای ساخت و تاسیس در دست داریم که سه موزه از جمله خانه موزه شهید مطهری، خانه موزه قرایی رشتخوار و خانه موزه تربت حیدریه که در مشارکت با بخش خصوصی ساخته شده، آماده افتتاح است.

وی افزود: البته عملیات اجرایی 8 مورد باقی مانده نیز بالای 50 درصد پیشرفت داشته است. در ایران 700 موزه وجود دارد که 94 مورد از این موزه ها در خراسان رضوی واقع شده و می توان گفت که بین 13 تا 14 درصد از موزه های ایران در خراسان رضوی قرار گرفته است که این آمار، هم به لحاظ کمی و هم کیفی، آمار قابل توجهی است.

رئیس گروه موزه های اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار داشت: طی این سال ها در جهت گسترش موزه ها اتفاقات خوبی اتفاق افتاده و موزه های جدید در حال شکل گیری است؛ البته که در مجموعه داری نیز اتفاقات خوبی را در این سال ها شاهد بوده ایم؛ به این شکل که تا سه سال گذشته تنها چهار مجموعه دار رسمی داشته ایم اما در حال حاضر 14 مجموعه دار داریم که مجوز رسمی فعالیت دارند.

پهلوان افزود: البته سه مورد از مجوزهای مجموعه داری در دست اقدام جهت صدور است. در این حوزه رشد بسیار خوبی داشته ایم. اعتماد مجموعه داران به میراث فرهنگی جلب شده و برای دریافت مجوز به وسیله ما اقدام نموده اند چرا که مقدمه ایجاد موزه خصوصی مجموعه داری است.

وی مطرح نمود: در نتیجه می توان گفت که در زمینه فعالیت های مربوط به موزه ها اتفاقات خوبی اتفاق افتاده و همچنان در حال رخ دادن است چرا که یکی از اساس های اصلی جهانگردی موزه هاست. برای مثال هر سال مجموعه هایی نظیر آرامگاه فردوسی که موزه نیز دارد، آرامگاه خیام و یا باغ نادری از پربازدیدترین ها در استان است و تعداد زیادی جهانگرد از این مناطق بازدید می نمایند.

در حوزه مجموعه داری نزدیک به 50 درصد رشد داشته ایم

رئیس گروه موزه های اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی خراسان رضوی در خصوص رشد مجموعه داری در استان تشریح کرد: در حوزه مجموعه داری نزدیک به 50 درصد رشد داشته ایم و تعداد مجموعه داران افزایش پیدا نموده است. البته در ساخت چند موزه بخش خصوصی مجموعه خود را به موزه تبدیل نموده یا ادارت دولتی مانند اداره اوقاف، سازمان زمین شناسی و اداره کل محیط زیست استان مشارکت هایی در این زمینه داشته اند.

پهلوان در خصوص آمار بازدید از موزه ها توضیح داد: حدود 80 تا 90 درصد آمار بازدیدنمایندگان کاهش پیدا کرد و در بیشتر مواقع به دلیل شرایط کرونا در کشور و استان خراسان مجموعه موزه ها تعطیل بود. البته وزارت میراث فرهنگی اعلام نموده بود که اطلاعات تمام موزه ها و مجموعه ها به صورت فیلم و عکس در اختیارشان قرار گیرد و ما نیز تمام اطلاعات را برای این وزارت خانه ارسال کردیم اما هنوز سایتی راه اندازی نشده است.

وی افزود: البته ما خودمان نیز بیکار ننشسته ایم برای مثال موزه عظیم خراسان که موزه کلیدی استان نیز هست، مجموعه هایی به صورت خبر، کلیپ، فیلم و عکس را در صفحات فضای مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام ایجاد نموده و به صورت مرتب اطلاعاتی را در این صفحات در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

رئیس گروه موزه های اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: به عقیده من همواره دو کشف وجود دارد؛ یکی از کشف ها زمانی است که اثری از دل خاک بیرون می آید و کشف بعدی که اصل است، مطالعه و بازشناسی آن اثر بوده که این فرصت پیش آمد و همکاران این حوزه توانستند در این مدت، با استفاده از شرایط کرونا روی آثار زیادی مطالعات فراوانی انجام دهند.

پهلوان بیان نمود: البته یکی دیگر از مزایای تعطیلی ها در این دوران برای ما این بود که فرصت کردیم برای 11 مورد از موزه های شهرستان های استان خراسان طی مطالعاتی آنالیز کنیم که کدام آثار برای به نمایش درآمدن در موزه آن شهرستان مناسب است چرا که در زمان عادی قبل از کرونا کمتر چنین فرصتی برای کارشناسان و راهنمایان موزه پیش می آمد.

باید از شرایط استفاده کرد و برای دوران پسا کرونا در حوزه موزه های ایده نو ارائه داد

وی ابراز کرد: کرونا سبک های زندگی را تغییر داد و بسیاری از مشاغل از بین رفت و بسیاری از مشاغل نیز در بستر فضاهای اجتماعی رونق پیدا کرد. موزه ها که در جهان یکی از بسترهای اصلی مقاصد جهانگردی است و با وجود اینکه فرهنگ بازدید از موزه نسبت به دیگر اماکن آمار کمتری را به خود اختصاص داده، باید با معرفی خود به گونه ای زنده می ماندند اما خوبی این شرایط این است باید از این فرصت استفاده و برای دوران پساکرونا یک طرح نو و جدید ارائه گردد.

رئیس گروه موزه های اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح نمود: در جهان بسیاری از موزه ها شکل محور نیست و تنها اثری را برای نمایش قرار نداده اند بلکه به سمت محتوا پیش رفته اند؛ مانند موزه سلفی که در کشورهای زیادی آغاز به فعالیت نموده است. این موارد، محتوایی ایجاد می نماید تحت عنوان موزه که جای تامل دارد و حتی شورای جهانی موزه ها نیز که موزه ها را مجموعه ای علمی فرهنگی دانسته که به معرفی آثار می پردازد، سعی دارد که این تعریف را بر اساس احتیاجها و پیشرفت تکنولوژی بازتبیین کند.

پهلوان در خصوص اینکه آیا این موزه های جدید در ایران هم شکل گرفته اند یا خیر، هم ادامه داد: در خصوص چنین موزه هایی و آغاز یک حرکت جدید احتیاج به زیرساخت داریم. البته در کشور ما نیز موزه های شهر تهران در این حوزه توانسته اند خوب فعالیت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ایام کرونا فرصت خوبی برای مطالعه آثار مخازن موزه&zwnjها برای پژوهشگران فراهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایام کرونا فرصت خوبی برای مطالعه آثار مخازن موزه&zwnjها برای پژوهشگران فراهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید