هشدار زرد هواشناسی :سیلاب ناگهانی و آب گرفتگی معابر در 5 استان

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، خبرنگاران : سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد برای بعضی منطقه ها کشور از احتمال سیلاب ناگهانی، آب گرفتگی معابر و جاری شدن روان آب و شکستن درختان کنهسال اطلاع داد.

هشدار زرد هواشناسی :سیلاب ناگهانی و آب گرفتگی معابر در 5 استان

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی تا روز سه شنبه در جنوب سیستان و بلوچستان رشد ابر، وزش باد و در بعضی ساعات رگبار و رعدوبرق پیش بینی می گردد.

روزهای پنجشنبه و آدینه با شدت یافتن ناپایداری ها در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در بعضی منطقه ها بارش تگرگ پیش بینی شده است.

طی 5 روز آینده در شرق کشور و بعضی منطقه ها جنوب غرب کشور تداوم وزش باد شدید گاهی گردوخاک روی می دهد. شرق دریای عمان نیز در این مدت مواج خواهد بود.

توصیف سامانه اول: رشد ابرهای همرفتی(به ویژه در ساعات بعدازظهر) و فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد گردوخاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/05/24: جنوب شرق سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان.

سه شنبه 1401/05/25: جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان.

چهارشنبه 1401/05/26: جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شرق و شمال و غرب هرمزگان، جنوب فارس.

اثر مخاطره: احتمال صاعقه، احتمال آب گرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محلی و محدود، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه های فصلی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها.

توصیف سامانه دوم: باد و گردوخاک

نوع مخاطره: خیزش و نفوذ گردو خاک و وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/05/24: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی، ایلام و غرب استانهای خوزستان، کرمانشاه و لرستان.

سه شنبه 1401/05/25: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، شرق کرمان، خراسان جنوبی، شرق سمنان، جنوب تهران، ایلام و غرب استانهای خوزستان و لرستان.

چهارشنبه 1401/05/26: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی، جنوب و شرق سمنان، خوزستان، ایلام و جنوب کرمان.

اثر مخاطره: احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار.

توصیه: عدم حضور افراد در فضای باز، بویژه اشخاص آسیب پذیر، پایش شاخص آلودگی به وسیله دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان ها نیمه کاره و استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها.

منبع: توریسم آنلاین

به "هشدار زرد هواشناسی :سیلاب ناگهانی و آب گرفتگی معابر در 5 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار زرد هواشناسی :سیلاب ناگهانی و آب گرفتگی معابر در 5 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید