هابل با ثبت بزرگ ترین تصویر فروسرخ نزدیک، کهکشان های هیولا را آشکار کرد

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، یک تیم بین المللی از دانشمندان، بزرگ ترین تصویر در طیف فروسرخ نزدیک که به وسیله تلسکوپ فضایی هابل ناسا گرفته شده است، منتشر کردند که بعضی از اجرام نادر کیهان، مانند کهکشان های هیولا هم در آن دیده می گردد.

هابل با ثبت بزرگ ترین تصویر فروسرخ نزدیک، کهکشان های هیولا را آشکار کرد

این تصویر عظبم تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) به اخترشناسان امکان می دهد تا منطقه ها ستاره ساز دنیا را نقشه برداری نمایند و درباره چگونگی پیدایش اولین و دوردست ترین کهکشان ها بیشتر بیاموزند.

این آنالیز با وضوح بالا از آسمان که 3D-DASH نام دارد، بعلاوه موجب می گردد تا محققان اجرام و اهداف کمیابی را بیابند که تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) بتواند در طول مأموریت چند دهه ای خود، با جزئیات بیشتری آن ها را آنالیز کند.

لامیا مولا (Lamiya Mowla) پژوهشگر پسادکترای دانشکده علم و هنر دانلپ و نویسنده اصلی این مطالعه که در استروفیزیکال ژورنال (Astrophysical Journal) منتشر خواهد شد، گفت: تلسکوپ هابل از زمان پرتاب در بیش از 30 سال پیش، یک رنسانس را در مطالعه چگونگی تغییر کهکشان ها در 10 میلیارد سال گذشته دنیا رهبری نموده است. برنامه 3D-DASH هم میراث هابل را در تصویربرداری میدان گسترده افزایش می دهد تا بتوانیم اسرار کهکشان های فراتر از کهکشان خودمان را کشف کنیم.

برای نخستین بار، 3D-DASH یک آنالیز کامل در طیف فروسرخ نزدیک را از کل میدان COSMOS که یکی از غنی ترین میدان های داده برای مطالعات برون کهکشانی است، را در اختیار محققان قرار می دهد. تصویربرداری در طیف فروسرخ نزدیک که طولانی ترین و قرمزترین طول موج قابل مشاهده به وسیله هابل و فراسوی قدرت بینایی چشم انسان است، به اخترشناسان امکان می دهد تا کهکشان های اولیه را که دورترین ها هستند، بهتر ببینند.

دانشمندان بعلاوه برای یافتن اجرام کمیاب در کیهان احتیاج به جست وجوی منطقه وسیعی از آسمان دارند. تا کنون، چنین تصویر بزرگی فقط از روی زمین در دسترس بود که توان تفکیک ضعیفی داشت و هدف های رصدی را محدود می کرد. اما 3D-DASH با استفاده از تلسکوپ فضایی قدرتمند هابل، به شناسایی پدیده های منحصربه فرد مانند بزرگ ترین کهکشان های دنیا، سیاهچاله های بسیار فعال و کهکشان های در آستانه برخورد و ادغام یاری می نماید.

مولا گفت: من به کاوش کهکشان های هیولا که پرجرم ترین کهکشان های کیهان هستند و از ادغام کهکشان های دیگر تشکیل شده اند، علاقه دارم. اینکه ساختار آن ها چگونه رشد نموده و چه چیزی باعث تغییر شکل آن ها شده است؟ مطالعه این رویدادهای بسیار نادر با استفاده از تصاویر موجود سخت بود و زمینه طراحی این نقشه برداری بزرگ را ایجاد کرد.

برای تصویربرداری از چنین بخش وسیعی از آسمان، پژوهشگران از روش جدیدی با هابل به نام حرکت و جابه جایی (Drift And SHift) یا دَش (DASH) استفاده کردند. تکنیک DASH با گرفتن چندین عکس که در یک تصویر موزاییکی اصلی به هم متصل می شوند، مانند آنچه در گرفتن عکس پانوراما در گوشی هوشمند صورت می گیرد، تصویری هشت برابر بزرگ تر از میدان دید استاندارد هابل ایجاد می نماید.

این روش بعلاوه سریع تر از روش معمولی عکس برداری است و در هر مدار هابل، به جای یک عکس، هشت عکس می گیرد که باعث می گردد چیزی که قبلا 2000 ساعت طول می کشید، در مدت 250 ساعت انجام گردد.

ایولینا مومچوا (Ivelina Momcheva) رئیس علوم داده مؤسسه نجوم ماکس پلانک و از محققان این مطالعه گفت: دش به بعدی، لایه جدیدی از مشاهدات منحصربه فرد را در میدان دید COSMOS هابل اضافه می نماید و بعلاوه پله ای برای آنالیز های فضایی در دهه آینده است. این روش به ما درکی کلی از کاوش های علمی آینده می دهد و یاری می نماید تا تکنیک های جدیدی را برای تجزیه وتحلیل این مجموعه داده های بزرگ توسعه دهیم.

برنامه 3D-DASH مساحتی تقریبا شش برابر مقدار ماه در آسمان زمین را پوشش می دهد. این رکورد احتمالا به وسیله تلسکوپ جیمز وب هم که برای ثبت تصاویر حساس و نزدیک از جزئیات دقیق یک منطقه کوچک آسمان ساخته شده است، شکسته نخواهد شد. بنابراین، تصویر کنونی، بزرگ ترین تصویر آسمان در طیف فروسرخ نزدیک است که تا زمان پرتاب نسل بعدی تلسکوپ ها در دهه آینده، از جمله تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن و اقلیدس، در دسترس اخترشناسان است.

تا آن موقع، هم ستاره شناسان حرفه ای و هم منجمان آماتور و دیگر علاقه مندان می توانند با استفاده از نسخه تعاملی و آنلاین تصویر 3D-DASH که به وسیله گابریل برامر (Gabriel Brammer) استاد مرکز سپیده دم کیهانی در مؤسسه نیلز بور دانشگاه کپنهاگ تهیه شده است، آسمان را کاوش نمایند.

عکس کاور: بخشی از تصویر بزرگ 3D-DASH هابل که درخشان ترین و کمیاب ترین اجرام دنیا مانند کهکشان های هیولا را نشان می دهد.

Credit: Gabe Brammer

منبع: Phys.Org

منبع: دیجیکالا مگ

به "هابل با ثبت بزرگ ترین تصویر فروسرخ نزدیک، کهکشان های هیولا را آشکار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هابل با ثبت بزرگ ترین تصویر فروسرخ نزدیک، کهکشان های هیولا را آشکار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید