نشست علمی سلسله مندی مسائل، فرصتها و تهدیدهای رویاروی زنان برگزار گردید

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، نشست علمی سلسله مندی مسائل زنان، فرصتها و تهدیدهای رویاروی آن با موضوع زنان برجسته تاریخ اسلام با حضور اساتید و فعالین حوزه زنان برگزار گردید.

نشست علمی سلسله مندی مسائل، فرصتها و تهدیدهای رویاروی زنان برگزار گردید

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی وبلاگ دیدنی ها، نشست علمی سلسله مندی مسائل زنان، فرصتها و تهدیدهای رویاروی آن با موضوع زنان برجسته تاریخ اسلام با حضور اساتید و فعالین حوزه زنان برگزار گردید.

رجبی دوانی با تأکید بر اینکه زنان در دوران اسلام و در مجموعه حوادثی که در طول تاریخ اتفاق افتاده است عملکردی بسیار مناسب و حتی پیروز تر از مردان از خود بجای گذاشته اند ، گفت: به طور مثال اولین شهید راه اسلام سمیه مادر عمار هست که یک زن می باشد یا در واقعه عظیمی چون حادثه کربلا زنان عملکردی بس زیبا و عالی از خود نشان دادند.

وی با اشاره به اینکه حضرت خدیجه، بزرگترین پشتوانه رسالت در زندگی درونی پیامبر اکرم (ص) است اضافه کرد: در دورانی که مسلمین در شعب ابی طالب در تحریم شدید بودند، خدیجه کبری تمام اموال خود را هزینه نجات مسلمین در آن دوران مشقت بار کرد.

رجبی دوانی توضیح داد: محبت پیامبر به حضرت خدیجه (س) تا حدی بود که همیشه با نام او اشک در چشمان رسول خدا حلقه می زد و تا زمانی که خدیجه در قید حیات بود حضرت ازدواج دیگری نداشتند.

در خصوص صندلی رفیع فاطمه زهرا (س) رجبی گفت که در سلام خداوند به اهل بیت، فاطمه سلام الله علیها محور و کانون این سلام قرار می گیرد.

وی ادامه داد: عظمت فاطمه زهرا (س)غیر از فضایلی که خود دارد در این مساله مهم می باشد که ایشان در بزنگاه بسیار حساس پس از رحلت پیامبر و انحرافی که در اسلام با ثقیفه به وجود آمد، یک تنه به دفاع از ولایت به میدان می آید و حماسه ای می آفریند که همه خردمندان و آزادمردان عالم را وادار به تعظیم می نماید و اگر حضور به موقع او در صحنه نبود جریان امامت و ولایت در همان ابتدا از میان رفته بود.

رجبی تأکید کرد: درواقع حضرت زهرا(س) اولین و بهترین مدافع امامت و ولایت است ایشان الگوی ولایت مداری بودند و میتوان گفت نخستین شهید در راه ولایت میباشند.

رجبی با اشاره به نقش آفرینی بی مانند زینب کبری سلام الله علیها در کربلا بیان می دارد که ایشان نیز در دفاع از ولایت و حفظ جان امام زمان خویش (امام سجاد علیه السلام) به درسی که از مادر خود گرفته بود به خوبی عمل کرد. وی پس از شهادت امام حسین با روشنگریهای خود آنچنان دستگاه اموی را رسوا کرد که حاکم وقت مدینه به دستور یزید او را از مدینه تبعید کرد و به راستی،کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود.

رجبی دوانی با اشاره به صندلی ویژه فاطمه معصومه نزد پدرش موسی ابن جعفر علیه السلام اضافه کرد: فاطمه معصومه در دوران کودکی حدود 6 یا 7 سالکی به چند درجه ای از فهم و درک رسیده بود که به سوالات شیعیان در نبود پدر پاسخ می داد و عبارت فداها ابوها که موسی ابن جعفر در خصوص وی فرموده است نشانگر بزرگی و عظمت این دختر در نزد امام معصوم است.

وی با اشاره به فضایل و شایستگی های مادران ائمه بیان داشت که بعضی از این بزرگواران از کنیزان بودند اما دارای چنان کراماتی بودند که شایستگی مادر امام بودن را پیدا کردند.

رجبی در ادامه به بیان نکاتی در باب زنان بزرگی چون اسماء بنت عمیس همسر جعفر ابن ابیطالب، دلهم همسر زهیر ابن قین و همسرجناده ابن حارث انصاری پرداخت.

رجبی دوانی در انتها بیان نمود: 50 نفر از 313 نفر از یاران اصلی صاحب الزمان (عج) از زنان هستند و در واقع این بانوان هستند که کادر مدیریتی نظام مهدوی را تشکیل میدهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نشست علمی سلسله مندی مسائل، فرصتها و تهدیدهای رویاروی زنان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست علمی سلسله مندی مسائل، فرصتها و تهدیدهای رویاروی زنان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید