شرایط سفر در اولین نوروز قرن

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، خبرگزاری مهر/ این خبر پیرامون شرایط سفر در اولین نوروز قرن برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

شرایط سفر در اولین نوروز قرن

سال اولی که کرونا کسب و کارهای گردشگری را زمین زد، اواخر سال 98 بود، اواسط اسفند تکلیف سفرهای نوروزی خیلی معین نبود. با این وجود بسیاری از تورهای گردشگری لغو شد و آن موقع صنعت گردشگری رو به ورشکستگی بود.

شیوع کرونا و انتقال آن به ایران موجب شد تا تشویق به خانه ماندن در ایام نوروز مهمترین دغدغه باشد. هر چند که مسئولان کشور برنامه ای برای این تشویق نداشتند اما ناشناخته بودن ویروس موجب شد تا خیلی از افراد ایام نوروز 99 را در منزل بمانند. سفرهای داخلی و پس از آن سفرهای خارجی بطور محسوسی کاهش پیدا کرد. نه گردشگری از مرزها می رفت و نه می آمد.

اما نوروز 1400 محدودیت های کرونایی برداشته شد و مسئولان کوشش کردند تا بتوانند راه ها را برای انجام سفرها باز نمایند. هر چند که بعد از نوروز دوباره این محدودیت ها برقرار شد.

در این باره وزیر راه و شهرسازی وقت گفته بود که نوروز 99 اندازه سفرها با 50 درصد کاهش روبرو شد اما نوروز 1400 حدود 90 درصد افزایش پیدا کرد.

افزایش سفرها و پس از آن اعمال محدودیت ها و بالا رفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا موجب شد تا به سیاست های دولت درباره لغو محدودیت ها انتقاد وارد گردد.

شاید چون سال قبل قرار بود تا طرح سفر ایمن اجرا شد اما تجربه انجام سفرهای نوروزی نشان داد که مدیریت سفر در اختیار متولیان نیست. چون در طرح سفرهای ایمن دستگاه ها با یکدیگر هماهنگ نشدند بنابراین نتوانستند سفر ایمنی را در نوروز 1400 فراهم نمایند.

محدودیت رنگ بندی وجود ندارد

سال جاری هم قرار است که سفرهای نوروزی انجام گردد بدون محدودیتی در تردد و رنگ بندی شهرها از نظر تعداد قربانیان کرونا. تنها شرط سفر در ایام نوروز تزریق دز سوم واکسن کروناست.

عباس شیراوژن، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به مهار نسبی موج ششم کرونا اشاره نموده و گفت: سفرهای نوروزی به شرط واکسیناسیون کامل امکان پذیر است. هموطنان عزیز می توانند برای سفرهای نوروزی به شرط واکسیناسیون کامل (مگر به علت عدم گذشت فاصله زمانی سه ماه با دز قبلی) برنامه ریزی نمایند. این تصمیم مشروط به عدم اوج گیری مجدد بیماری است و چنانچه شیوه نامه های بهداشتی رعایت نگردد و بیماری مجدد اوج بگیرد، در خصوص سفرها تصمیم گرفته خواهد شد.

احمد وحیدی، وزیر کشور پیرامون شرایط سفر در اولین نوروز قرن گفت: اگر پروتکل ها رعایت گردد و ما بتوانیم از پیک ششم کرونا عبور کنیم، علتی برای اعمال محدودیت در سفرهای نوروزی وجود ندارد.

افزایش سفرها با توجه به در پیش بودن ماه رمضان

از آنجا که یکی از شهرهای گردشگری و پر مسافر در ایام نوروز شهر مشهد هست، علی اصغر شالبافیان برای شرکت در نخستین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر به خراسان رضوی رفت.

او در این نشست گفت: با شیوع کرونا و کاهش سفر حجم کار فعالیت ستاد خدمات سفر در کشور کمتر شده بود ولی در روزهای آینده در شرایطی قرار خواهیم گرفت که سفرها از زمان قبل از کرونا نیز بیشتر خواهد شد لذا به هماهنگی بیشتری احتیاج داریم. هم زمانی مناسبت های ماه رجب و شعبان و عید نوروز تقاضای سفر زائران داخلی و خارجی را افزایش خواهد داد.

افزایش شدید سفرها یا سونامی

در واقع وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری پیش بینی کرد که نوروز سال جاری اندازه سفرها به شدت افزایش پیدا کند. به نحوی که عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی از این سفرها با عنوان سونامی سفر یاد نموده است.

تا به امروز شرایطی که برای انجام سفرهای نوروزی پیش بینی شده، محدود به برنامه ریزی برای سفرهاست همانگونه که در سالهای قبل از کرونا انجام میشد. به این معنا که تغییر چشمگیری حاصل نشده است البته تا این روزها که سفرهای نوروز 1401 هنوز ملغی نشده و قرار به انجام آن است.

در این باره اعلام شد: اقدامی که مسافران نوروز 1401 دارای خودروی شخصی باید انجام دهند، این است که باید حداقل دو دز واکسن را تزریق نموده باشند و به سامانه ایران من مراجعه نموده و شماره پلاک خودروی و شماره ملی راننده را در این سامانه ثبت نمایند و با خیال راحت به مسافرت بروند.

اما کسانی که واکسن نزده اند یا شماره پلاک خود را در این سامانه ثبت ننموده اند و به مسافرت بروند، دوربین های جاده ای آن را ثبت نموده و به ازای هر 24 ساعت تردد یک میلیون تومان جریمه خواهند شد. تردد خودروها بدون ثبت در این سامانه از بیستم اسفند مشمول جریمه است.

منبع: همگردی

به "شرایط سفر در اولین نوروز قرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط سفر در اولین نوروز قرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید