خودروهای مشمول مالیات در سال 1400

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، بر اساس قانون بودجه سال جاری خودروهای مشمول مالیات در سال 1400 معین شدند.

خودروهای مشمول مالیات در سال 1400

وبلاگ دیدنی ها - یک کارشناس مالی گفت: بر اساس قانون بودجه سال جاری، خودرو هایی که قیمت آن ها بالای یک میلیارد تومان باشد، مشمول پرداخت مالیات هستند.

عبدالرضا ارسطو، کارشناس مالی، با اشاره به اخذ مالیات از خودرو های لوکس، گفت: مالیات بر خودرو های لوکس، نخستین بار در قانون بودجه سال 1399 مصوب شد. نمایندگان مجلس تصویب کردند که خودرو های بالای 700 میلیون تومان به اندازه 0.2 درصد ارزش آن ها مشمول مالیات شوند.

خودروهای مشمول مالیات در سال 1400

او اضافه نمود: این مالیات در سال 99 هیچ گونه وصولی نداشت. بر اساس آنالیز های ما دولت حتی آیین نامه اجرایی آن را در سال 99 ابلاغ و تصویب نکرده است. در قانون بودجه 1400، نمایندگان مجلس با تکمیل و تغییر مالیات بر خودرو های لوکس، آن را دوباره مصوب کردند.

پیش بینی عایدی 6 هزار و 600 میلیارد تومانی از محل مالیات خودرو های لوکس

این کارشناس مالی با اشاره به نرخ اخذ این مالیات، بیان نمود: این قانون به صورت پلکانی برای خودرو های بالای یک میلیارد تومان تصویب شد. به این صورت که خودرو های بین 1 تا 1.5 میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان، یک درصد و خودور ها تا 3 میلیارد تومان، 2 درصد و خودرو های بالای 4.5 میلیارد تومان با نرخ 4 درصد مشمول مالیات می شوند. این نوع مالیات در طبقه بندی نظام مالیاتی، ذیل مالیات بر دارایی و ثروت قرار می گیرد و با مالیات بر عایدی، تفاوت هایی دارد.

ارسطو، ادامه داد: در مالیات بر خودرو های لوکس، تنها مالکیت خودرو بدون توجه به این که اندازه آلاینده بودن آن چقدر است و بدون توجه به حجم موتور، با در نظر گرفتن معیار قیمت، مشمول مالیات شده است. در قانون بودجه سال جاری حدود 6 هزار و 600 میلیارد تومان از این محل عایدی مالیاتی، پیش بینی شده است. دولت مکلف بوده است که تا انتهای خرداد، آیین نامه اجرایی آن را تصویب کند، اما تا به امروز خبری از تصویب آن نیست. بر اساس گزارش عایدی های مالیاتی، سه ماهه ابتدای سال جاری هم رقمی از این محل، وصول نشده است.

ارسطو با اشاره به نقد هایی که به این قانون وارد است، توضیح داد: درباره این مالیات، اختلاف نظر هایی میان کارشناسان و فعالان بازار وجود دارد. یکی از اختلافات، این است که تعریف ما از خودروی لوکس چه می تواند باشد؟

هدف اخذ مالیات از خودرو در سایر کشورها، تنظیم گری بازار است

او اضافه نمود: در قانون بودجه سال جاری و سال گذشته، خودرو های بالای یک میلیارد و 700 میلیون تومان لوکس قلمداد شده اند. در حالی که در کشور های جهان خودرو هایی با شاخص و نشان هایی خاص، خودروی لوکس معرفی و مشمول مالیات های مضاعف شده اند. البته تقریبا در بسیاری از کشور های جهان مالکیت خودرو به صورت دوره ای و سالانه مشمول مالیات می گردد، اما از آن به اسم ابزاری جهت تنظیم گری بازار و محیط زیست استفاده کردند.

این کارشناس مالی، تأکید کرد: در کشور ما هم در گذشته، در قانون مالیات بر ارزش اضافه نموده، چند الگوی مالیات بر خودرو داشتیم. البته ارقامی که خودرو ها را مشمول می کرد، بسیار پایین تر از قانون بودجه فعلی بود؛ مانند مالیات شماره گذاری، مالیات نقل و انتقال و مالیات بر ارزش اضافه نموده خودرو که مبالغ وصولی خوبی هم داشته اند.

خودروهای مشمول مالیات در سال 1400

این قانون می تواند تا حدی کسری بودجه دولت را جبران کند

او اضافه نمود: شاخص دقیقی درباره تعداد خودرو هایی که مشمول این قانون می شوند، وجود ندارد. بر اساس گزارش های ما حدود 40 درصد مردم از خودرو استفاده نمی نمایند. بنابر این، شاید کمتر از 5 درصد جامعه خودروی بالای یک میلیارد تومان هم نداشته باشند. این قانون می تواند تا حدی کسری بودجه دولت را جبران کند. ما هر کاری کنیم که از راه های مالیاتی تا حدودی این کسری بودجه را کنترل کنیم، به طور مسلم می توانیم از تبعات بعدی کسری بودجه، از جمله تورم، جلوگیری کنیم.

ارسطو، گفت: قانون بودجه، قانون یک ساله است و باید سعی کنیم قوانینی که منجر به قوانین اصلی می گردد، در جای خود اصلاح کنیم. فکر می کنم عظیم ترین نقدی که به مالیات خودرو های لوکس وارد می گردد، این بوده که مبنای مصوب آن یک قانون موقت یک ساله به نام قانون بودجه است که شاید زمانی جهت آنالیز کارشناسی بیشتر و رفع ایرادات آن در بستر بودجه، وجود ندارد.

او اشاره نمود: اگر نمایندگان مجلس، طرحی ارائه دهند که این قانون در قوانین اصلی مالیاتی، صندلی خود را پیدا کند، به طور قطع بسیاری از ایرادات و نقدها به آن، رفع می شوند و قابلیت اجرای بالاتری هم پیدا می نمایند.

منبع: بیت ران

به "خودروهای مشمول مالیات در سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروهای مشمول مالیات در سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید