مقدار مستمری هر بازنشسته چقدر است؟

به گزارش وبلاگ دیدنی ها، بازنشستگی بخشی از زندگی انسان ها است که آمادگی های خاص خود را می طلبد. داشتن مستمری کافی برای سال های بازنشستگی شاید یکی از مهم ترین آینده نگری هایی است که باید برای خود داشته باشیم.

مقدار مستمری هر بازنشسته چقدر است؟

شرایط بازنشستگی یکی از مواردی است که بسیار راجع به آن سوال می گردد. برای معین بازنشستگی تحقق دو عامل لازم و لازم است؛ داشتن سن مقرر در قانون و احراز سابقه لازم. برای اغلب بازنشستگی ها داشتن هر دو عامل مزبور الزامی است.

بنابراین حتی اگر بیمه شده ای سال های زیادی را با داشتن یکی از دو شرط سپری کند، ولی شرط دیگر هنوز تحقق نیافته باشد، امکان بازنشستگی وی مطابق قوانین و مقررات وجود ندارد. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

قانون بازنشستگی تامین اجتماعی

بیمه شدگانی که به سن قانونی 60 سال تمام برای مردان و 55 سال تمام برای زنان برسند در صورتی که دارای حداقل سابقه پرداخت حق بیمه برای سال مورد نظر باشند، می توانند تقاضای بازنشستگی نمایند. حداقل سابقه پرداخت حق بیمه 20 سال است.

اما می توان به وسیله روش های زیر پیش از موعود مقرر درخواست بازنشستگی کرد.

شرایط بازنشستگی پیش از موعد تامین اجتماعی

  • بازنشستگی 10 سال زودتر از موعد قانونی: وقتی مرد یا زن بیمه شده حداقل 30 سال تمام سابقه پرداخت بیمه داشته باشد، سن بیمه شده از 60 به 50 سال برای مردان و از 55 به 45 سال برای زنان کاهش می یابد.
  • بازنشستگی بدون محدودیت سنی: بیمه شدگانی که حداقل 35 سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، شرط حداقل سن برای بازنشسته شدن آنان حذف می گردد و این بیمه شدگان با هر سنی می توانند درخواست بازنشستگی نمایند.
  • شرایط ویژه بازنشسته شدن برای زنان: بانوان بیمه شده مشمول قانون کار با 20 سال سابقه کار و پرداخت حق بیمه و 42 سال سن با 20 روز حقوق می توانند بازنشسته شوند.

شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور

  • وقتی بیمه شده حداقل 20 سال متوالی و یا 25 سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد می تواند بدون توجه به شرط سنی درخواست بازنشستگی کند.
  • هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور، یک ونیم سال محاسبه خواهد شد. اگر به مطالبی پیرامون طلاق علاقه دارید، به مطلب آیا مرد می تواند بدون علت موجه همسر خود را طلاق دهد؟ مراجعه کنید.

شرایط درخواست بازنشستگی

بازنشستگی و درخواست آن به عهده بیمه شده است و کارفرما نمی تواند بیمه شده را به بازنشسته شدن وادار نموده یا از بیمه تامین اجتماعی بخواهد که بیمه شده را بازنشسته کند.

فقط یک استثنا وجود دارد: در مواردی که مرد بیمه شده دارای 65 سال تمام و زن بیمه شده دارای 60 سال تمام یا بیشتر از آن بوده و حداقل سابقه لازم و قابل قبول را در تاریخ تقاضای بازنشستگی داشته باشد، کارفرما می تواند بازنشستگی آنان را از بیمه تامین اجتماعی درخواست کند.

محاسبه مستمری بازنشستگان در تامین اجتماعی

در معین مقدار مستمری قابل پرداخت به بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی، دو عامل سابقه پرداخت حق بیمه و حقوق و مزایای مبنای کسر حق بیمه، نقش اساسی دارند.

برای معین مقدار مستمری متعلق به فرد بازنشسته، پس از محاسبه میانگین مزد یا حقوق بیمه شده، رقم بدست آمده در سابقه پرداخت حق بیمه ضرب شده و سپس عدد حاصله بر 30 تقسیم می گردد.

میانه مزد یا حقوق بیمه شده نیز از مجموع مزد یا حقوق مبنای کسر حق بیمه در آخرین دو سال اشتغال بیمه شده تقسیم بر عدد 24 به دست می آید.

به این ترتیب در واقع مزد یا حقوقی که بیمه شده در آخرین دو سال خاتمه کار خود دریافت می نماید و حق بیمه ماهانه او که بر مبنای آن محاسبه می گردد، نقش مهمی در معین مستمری بازنشستگی دارد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین این نوع ورود به خانه مجازات دارد + ویدیو را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "مقدار مستمری هر بازنشسته چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدار مستمری هر بازنشسته چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید